• 2016-08-13

Inny Wymiar

Tegoroczny Wschód Kultury zakończy w Białymstoku festiwal Inny Wymiar, który potrwa od 1 do 4 września. Tematem przewodnim tegorocznego Wschodu Kultury, który znajdzie odbicie w programie Innego Wymiaru, jest Ukraina i rocznica wydarzeń na Majdanie.

„Inny Wymiar” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Inny Wymiar” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każda edycja Festiwalu poświęcona jest innej narodowości, od wieków współtworzącej historię i kulturę regionu. Do tej pory byli to Tatarzy, Białorusini i Żydzi. Tym razem nie została wyróżniona jedna społeczność – przybliżone zostaną różne narodowości, związane z historią Białegostoku.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w wielu miejscach, m.in. w teatrach, galeriach sztuki, Akademii Teatralnej i Białostockim Ośrodku Kultury, ale przede wszystkim w przestrzeni miejskiej. W programie znajdzie się ponad 30 wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli, pokazów filmowych, warsztatów, instalacji i pokazów mody, podczas których zaprezentuje się ponad 200 artystów z siedmiu krajów. Inny Wymiar Muzyki to m.in.: koncerty Asian Dub Foundation i Neozbiljni Pesimisti, zespołu Dagadana i muzyków z Chin, Ukrainy oraz Polski, koncert oratoryjny Różne języki – jedna muzyka, koncert Nino Katamadze, okrzykniętej gruzińską Janis Joplin, koncert Duality Katarzyny Kadłubowskiej i Dominika Bukowskiego na marimbę i wibrafon oraz żydowskie pieśni miłosne w wykonaniu Oli Bilińskiej.

W ramach Innego Wymiaru Sztuki białostocka Galeria Arsenał pokaże aż cztery wystawy: Kości się przemieszały Nikity Kadana, O marionetkach i ludziach Cipriana Muresana, Praktyki podporządkowania Sergeya Shabohina oraz Przezwyciężając chaos Sergeya Kiryuschenko, Maxima Tyminko, Alexeia Luneva i Andreia Savitsky’ego. Inny Wymiar Teatru to premiery Teatru Papahema, Teatru Latarnia i Fundacji Klepisko, monodram Ksenia Teatru Czrevo, a także czytanie performatywne dramatu Noc wilków Ołeksandra Witera z muzyką Karbido i Zero-85. Z kolei Inny Wymiar Filmu zaprosi widzów na Kino Sąsiedzi, czyli film Ludzie bez jutra z muzyką na żywo Pawła Szamburskiego, Patryka Zakrockiego i Sebastiana Wypycha oraz Hollywood nad Dnieprem w reżyserii Olega Chorny’ego. W programie także Inny Wymiar Mody i Inny Wymiar Społeczności.

Wschód Kultury to przedsięwzięcie, które powstało z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. W tym roku jest realizowane po raz czwarty. Projekt stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej.

W 2016 roku na trzy festiwale Wschodu Kultury do Rzeszowa, Lublina i Białegostoku zaproszonych zostało 550 artystów z 19 krajów, podczas trzech festiwali odbędzie się 140 wydarzeń kulturalnych. Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury jest bezpłatny – impreza objęta jest patronatem programu NCK Kultura Dostępna.

Festiwal Inny Wymiar
Od 1 do 4 września 2016 roku
Wschód Kultury w Białymstoku

Dodaj komentarz