Ciało kraju

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy fotografii i video art oraz performance podsumowujące rezydencję artystyczną Taisii Melnyk z Ukrainy, która w ramach projektu Laboratorium Sztuki Społecznej Granice – Rezydencje miejskie badała relacje między Polską a swoją ojczyzną – Ukrainą.

Taisia Melnyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Taisia Melnyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ciało kraju to pomysł Taisii na wzmocnienie historycznych, międzyludzkich, kulturalnych i etycznych relacji Ukrainy i Polski poprzez badanie związków między mieszkańcami obu sąsiednich krajów. Artystka dokonała szczegółowej analizy opartej o specyfikę, tożsamość i mentalność Polaków i Ukraińców.

Taisia Melnyk połączy miasta Ukrainy takie jak Lwów, Kijów, Dniepropietrowsk, Odessa, Charków z ludźmi i stworzy w ten sposób „ciało kraju”. Można powiedzieć, że jest to badanie zmian i reakcji na ciele narodu. Odkrywanie przestrzeni wymaga zasięgu, terytorium, ludzi, decyzji, podejścia, związku między nimi. Artystka chce w tym projekcie przekazać, że mimo naszej wrogości, niepohamowanej agresji i stawiania własnych interesów ponad wszystko, musimy pamiętać, że jesteśmy ulepieni z tej samej gliny.

Na jej interaktywną wystawę składają się video, instalacja, zdjęcia ze spektaklu, który obył się w Kijowie i Lublinie w ramach rezydencji oraz performance. Projekt rozpoczął się w kraju rodzinnym artystki i jest kontynuowany w naszym mieście.

Taisia Melnyk, Ciało kraju 
Performance: 16 sierpnia 2016 roku, godz. 18.00
Wernisaż wystawy: 19 sierpnia 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Labirynt w Lublinie

Dodaj komentarz