Time is Over

Wystawa Rafała Żarskiego Time Is Over bada pojęcie „kultury relaksu” i pochyla się nad problemem presji wywieranej na nas nie w pracy, lecz w czasie wolnym. Dostępna dla zwiedzających od 4 sierpnia do 11 września w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Rafał Żarski „Time is Over” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rafał Żarski „Time is Over” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Świat jest dobry i bezpieczny.
Otacza mnie piękno.
Kocham moje życie.
Kocham sztukę.
Oddycham spokojnie i głęboko.
Czuję jak moje ciało się rozluźnia.
Płynę swobodnie.
Wolność to mój naturalny stan ciała i umysłu
Uwalniam się.
Zrzucam cały balast.
Uwalniam się od tego, co zewnętrzne, narzucone i zbyteczne.
Powracam do siebie.
Uwalniam się od ciężaru.
Czuję wolność, swobodę, lekkość.
Czuję siłę i spokój.
Płynę z nurtem i nic nie jest w stanie mnie zatrzymać.
Powracam do źródeł.
Czuję się bezpiecznie.
Przebaczam wszystkim i sobie.
Uwalniam się od ciężaru żalu i pretensji.
Mogę się nareszcie poczuć wolność.
Nikt ani nic nie może wyrządzić mi szkody, jeśli na to nie pozwolę.
Uwalniam się od zależności i zła.
Demony się oddalają.
Pozostaje tylko czyste światło.
Moja dusza jest wolna na zawsze.
Czuję jedność – Rafał Żarski

Rafał Żarski nie przepada za pracą pod presją czasu, ale robi wszystko co w jego mocy. Interesuje go codzienność, banalność, monotonia otaczającej rzeczywistości. Jego prace są analitycznymi, popartymi głębokim researchem ale jednocześnie intuicyjnymi próbami zrozumienia świata wokół nas. Dyplom magisterski Rafała podejmował problematykę mechanizmów rządzących współczesnymi systemami projektowymi, w oparciu o które powstaje produkcja artystyczna. Powstawał powoli, poza presją deadline’ów. Ten właśnie projekt okazał się punktem wyjścia dla realizacji Time Is Over w Bank Pekao Project Room. Obok pracy i edukacji, przecież nasz czas wolny również podlega ciągłej presji wydajności i efektywności. Presja by pracować więcej, dłużej i szybciej doprowadziła do powstania interesującego konstruktu jakim jest kultura relaksu.

Rafał Żarski – urodził się w 1989 roku w Stargardzie Szczecińskim. Ukończył kierunek Grafika, specjalność Multimedia na Akademii Sztuki w Szczecinie (praca dyplomowa pod kierunkiem dr hab. Łukasz Skąpskiego i prof. Wojciecha Łazarczyka). Jego prace były wystawiane w Polsce i za granicą m.in w Glogouair Gallery w Berlinie, The Empire Project Gallery w Istambule, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Zonie Sztuki Aktualnej w Szczecinie, Miejscach Projektów Zachęty w Warszawie. Jest również laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

We współpracy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Banku Pekao S.A. narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao Project Room. Począwszy od kwietnia 2012 roku CSW prezentuje najciekawsze projekty przygotowane przez polskich twórców. Do tej pory odbyło się ok. 50 wystaw, m.in. takich artystów jak: Dorota Buczkowska, Kama Sokolnicka, Aleksandra Waliszewska, Piotr Grabowski, Przemek Matecki, Tymek Borowski, Michał Frydrych, Katarzyna Przezwańska, Jakub Woynarowski, Łukasz Surowiec czy Małgorzata Szymankiewicz.

Formuła tegorocznej odsłony programu Bank Pekao Project Room zakłada prezentację prac artystów najmłodszego pokolenia, dla których możliwość prezentacji własnej twórczości w Zamku Ujazdowskim jest szansą na w pełni profesjonalne zaprezentowanie swojego własnego potencjału artystycznego oraz wykonania ważnego kroku w kierunku zbudowania własnej kariery artystycznej. Wszystkie prezentacje są przygotowywane specjalnie do przestrzeni Project Room i mają charakter premierowy. Projekty są realizowane we współpracy z młodymi kuratorami. Wybrani do tegorocznej edycji programu Bank Pekao Project Room artyści i kuratorzy reprezentują zarówno różne ośrodki artystyczne w Polsce jaki i różne tendencje i koncepcje pojawiające się w obszarze sztuki aktualnej.

Time is Over, Rafał Żarski
Kuratorka: Aurelia Nowak
Koordynator Bank Pekao Project Room 2016: Kamil Kuskowski
Koordynator wystawy: Michał Grzegorzek
Od 4 sierpnia do 11 września 2016 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR