• 2016-08-12

Koncert Filharmonii dziecięcej z Siedmiogrodu

Filharmonia dziecięca „Fili” jest unikalnym zespołem powstałym 30 lat temu w węgierskojęzycznym, siedmiogrodzkim mieście Szentegyháza (po rumuńsku: Vlahita), który ma na celu kultywowanie tradycji muzycznej. Założycielem zespołu i jednocześnie jego dyrygentem jest Sándor Haáz, a członkami orkiestry i chóru są najbardziej uzdolnieni muzycznie uczniowie szkół podstawowych.

Koncert Filharmonii dziecięcej z Siedmiogrodu (źródło: mat. pras. organizatora)

Koncert Filharmonii dziecięcej z Siedmiogrodu (źródło: mat. pras. organizatora)

Zespół, który tworzą dzieci i młodzież w wieku od 10 do 20 lat, składa się z 40-osobowej orkiestry i 100-osobowego chóru. Dzieci nadały sobie krótką nazwę „Fili”. 140-osobowy zespół regularnie występuje w swoim kraju, a od lat 90. co roku wyjeżdżają na zagraniczne tournées. Koszty występów zespół pokrywa z otrzymanych darów, z dotacji różnych funduszy oraz ubiegając się o granty.

Repertuar Filharmonii dziecięcej składa się z krótkich utworów muzyki klasycznej, ludowych melodii węgierskich oraz z piosenek historycznych z innych krajów. W programie najbliższego koncertu w Krakowie, który odbędzie się 17 sierpnia o godz. 19.00, znajdziemy polskie i węgierskie pieśni ludowe i kościelne  (J.S. Bach, P. Czajkowski oraz Josef Strauss).

W grudniu 2003 roku Filharmonia dziecięca z Szentegyháza oraz jej twórca i dyrygent, Sándor Haáz, zostali odznaczeni orderem „Zasłużony dla Dziedzictwa Kultury Węgierskiej”.

Koncert odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Po koncercie wolontariusze Fundacji „To minie” będą kwestować na rzecz dzieci z chorobą nowotworową układu chłonnego.

Koncert Filharmonii dziecięcej z Siedmiogrodu
17 sierpnia 2016 roku, godz. 19.00
Bazylika OO. Jezuitów w Krakowie

Dodaj komentarz