Klawisze

Historia lekarza-wolontariusza, Drauzio Varelli, który poznał brazylijskie więzienia od podszewki, ukaże się 24 sierpnia nakładem wydawnictwa Czarne.

Drauzio Varella, „Klawisze" (źródło: mat. pras. wydawcy)

Drauzio Varella, „Klawisze" (źródło: mat. pras. wydawcy)

Więzienie funkcjonuje według własnego kodeksu postępowania, któremu podlegają wszyscy przebywający za jego murami. Z jednej strony krat osadzeni, często w nieludzkich warunkach, przeludnionych celach, zapomniani przez władze. Z drugiej – funkcjonariusze zobowiązani do ich nadzorowania.

W Carandiru klawisz i bandyta pochodzą z tych samych dzielnic nędzy. Klawisz, tak jak osadzony, walczy, by przeżyć. W razie buntu policja z karabinami i psami nie zada sobie trudu, by odróżnić go od bandyty. Klawisz zarabia źle. Jeśli zechce dorobić, szmuglując dragi – stanie po drugiej stronie krat. „Prędzej wielbłąd przejdzie przez dziurkę od klucza, niż trafi tu bogaty”. Ale przez lata przychodzi tu lekarz – wolontariusz. Drauzio Varella.
Aleksandra Szyłło, „Gazeta Wyborcza”

Drauzio Varella ukazuje więzienną codzienność z perspektywy tych drugich – „klawiszy”, nieszanowanych ani przez więźniów, ani przez policję. Ludzi, którzy niejednokrotnie tylko tym różnią się od skazanych, że wolno im co dzień wychodzić na wolność.

Rozgłos, jaki wywołała książka Ostatni krąg, sprawił, że Varella postanowił nigdy więcej nie pisać o brazylijskim więziennictwie. Zmienił jednak zdanie dzięki opowieści usłyszanej przy knajpianym stoliku podczas jednego ze spotkań pracowników zlikwidowanego więzienia Carandiru w São Paulo. To barowe zgromadzenie, zwane przez uczestników „radą wódkownictwa”, zainspirowało autora do rozwinięcia opowieści o największym więzieniu Ameryki Łacińskiej. Druga część, Klawisze, oddaje głos strażnikom, zaś planowana trzecia, Prisoneiras (Więźniarki), ma stanowić relację z sześcioletniej pracy lekarskiej autora w stanowym więzieniu kobiecym.
Marcia Obos, „O globo”

Więzienne rebelie, nielojalni współpracownicy, solidarność, egoizm, akty tchórzostwa i bohaterstwa. Varella, naoczny świadek dziesiątek więziennych wydarzeń i przyjaciel wielu strażników karnych, zdaje czytelnikowi bezpośrednią i wstrząsającą relację z tego, jak funkcją brazylijskie zakłady penitencjarne.

Drauzio Varella, Klawisze
Premiera: 24 sierpnia 2016 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz