• 2016-08-11

Podróż do serca Argentyny

Nominowany do argentyńskiego Oscara muzyczny film mistrza hiszpańskiego kina Carlosa Saury Argentyna, Argentyna w kinach od 30 września.

„Argentyna, Argentyna”, reż. Carlos Saura (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Argentyna, Argentyna”, reż. Carlos Saura (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Carlos Saura, reżyser niezapomnianych arcydzieł Nakarmić kruki czy Carmen, zabiera widzów do serca argentyńskiej muzyki. Twórca staje z kamerą w miejscu, gdzie przecinają się szlaki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki.

W Argentynie pojawiają się najważniejsze zespoły i artyści tamtejszej sceny. Ich taniec, śpiew i debaty stają się dla twórcy fascynującym spektaklem. Bohaterowie poruszają się pośród luster, które pozwalają przyjrzeć się, jak dopracowane i przemyślane są ich ruchy. Tu nie ma przypadkowego gestu ani fałszywej nutki.

Wrażliwość reżysera pozwala mu wydobyć z argentyńskiej kultury jej esencję: żywiołowość, dynamikę, emocjonalność, gorącą krew, a także erotyzm i magnetyzm. To doskonała alternatywa dla tych, którzy znudzeni są banalnością i powtarzalnością programów w rodzaju Taniec z gwiazdami. Z Argentyny o tytułowym kraju widzowie dowiedzą się więcej niż z najlepszego przewodnika po. Saura dowodzi, że tylko przez zagłębieniem się w kulturę, która ukształtowała naród, można ten naród poznać.

„Argentyna, Argentyna”, reż. Carlos Saura (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Argentyna, Argentyna”, reż. Carlos Saura (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Carlos Saura – urodził się 4 stycznia 1932 r. w Huesca w Aragonii w Hiszpanii.  Hiszpański reżyser, scenarzysta, pisarz i producent filmowy. Brat malarza Antonio Saury, dwukrotnie żonaty, od wielu lat w nieformalnym związku z Geraldine Chaplin. Pierwsze jego filmy można zaliczyć do nurtu hiszpańskiego neorealizmu, później pozostawał pod wpływem twórczości Luisa Buñuela. Charakterystyczne motywy twórczości filmowej Saury to: śmierć i przemijanie, samotność, wpływ marzeń sennych i wspomnień na rzeczywistość oraz rozpad rodziny. Wiele jego filmów obraca się w kręgu tematów związanych z muzyką i tańcem. Stały bywalec najważniejszych festiwali filmowych. Jego ostatni obraz Argentyna miał swoją premierę na prestiżowym Międzynarodowy Festiwalu Filmowym w Wenecji w sekcji Venice Days.

Argentyna, Argentyna, reż. Carlos Saura
Obsada: Pedro Aznar, Juan Falú, Marian Farías Gómez, Luciana Jury
Dystrybutor: Aurora Films
W kinach do 30 września 2016 roku

Dodaj komentarz