• 2016-08-11

59. Warszawska Jesień

59. edycja festiwalu Warszawska Jesień, jednego z najważniejszych w Europie wydarzeń dedykowanych muzyce współczesnej, jest ukłonem w stronę koneserów nowatorskiego podejścia do języka i formy opery. Na festiwalowych scenach zabrzmią kompozycje najwybitniejszych twórców z Włoch, Polski, Niemiec czy Argentyny. Festiwal odbędzie się w dniach 16–24 września.

„59. Warszawska Jesień” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„59. Warszawska Jesień” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od kilkudziesięciu lat głównym celem Warszawskiej Jesieni jest prezentowanie nowej muzyki światowej i polskiej oraz najnowszych trendów w sztuce. Rokrocznie utworów prezentowanych na festiwalu słuchają dziesiątki tysięcy melomanów z Polski i Europy. Centralną postacią tegorocznej edycji będzie Salvatore Sciarrino. Włoch, który lubi mówić o swojej twórczości i artystycznych poszukiwaniach „moim problemem jest to, że chcę zmieniać świat”, to dziś jedna z najjaśniejszych gwiazd muzyki współczesnej. Samouk, autor kilkunastu wybitnych dzieł stworzonych na potrzeby sceny, łączących fascynację dźwiękiem, językiem, sztuką i architekturą, zaprezentuje w Warszawie m.in. jedną ze swoich najznakomitszych i najchętniej wystawianych oper Luci Mie Traditrici. To opowieść o szaleństwie i miłości, inspirowana historią głośnej XVI-wiecznej zbrodni w afekcie, pełna dźwiękowych pejzaży i partii wokalnych, w których dużą rolę odgrywa oddech oraz szept.

Jednym z najbardziej intrygujących wydarzeń w programie festiwalu, które stanowi ukłon w stronę miłośników muzyki współczesnej, kinematografii i literatury, będzie warszawska premiera opery Zagubiona autostrada w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Dzieło austriackiej kompozytorki Olgi Neuwirth, podobnie jak Sciarrino zafascynowanej językiem współczesnego kina, oparte jest na kultowym filmie Davida Lyncha. Libretto na potrzeby tego psychodelicznego, wyrafinowanego muzycznie i wizualnie spektaklu stworzyła noblistka Elfride Jelinek.

Podczas Warszawskiej Jesieni nie zabraknie też dzieł znakomitych polskich artystów. Publiczność obejrzy m.in. multimedialną operę Aaron S Sławomira Wojciechowskiego. To opowieść o Aaronie Swartzu, amerykańskim działaczu politycznym i internetowym, który jest symbolem antykapitalistyczego buntu. Na scenie Nowego Teatru odbędzie się warszawska premiera opery Pawła Mykietyna Czarodziejska Góra w reżyserii Andrzeja Chyry, niezwykłej na wskroś współczesnej produkcji, przepełnionej elektronicznymi dźwiękami i popkulturowymi nawiązaniami, bazującej na tekście Tomasza Manna, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Publiczność festiwalu usłyszy też jeden z najbardziej renomowanych amerykańskich zespołów specjalizujących się w muzyce najnowszej, Talea Ensemble z Nowego Jorku, a także pozna twórczość żyjącej w Berlinie brytyjskiej kompozytorki Juliany Hodkinson. Do najmłodszej części widowni skierowane będą wydarzenia z programu Małej Warszawskiej Jesieni, m. in. mikroopera Milcząca rybka Jarosława Siwińskiego, a do młodzieży – memoopera Marty Śniady.

Warszawska Jesień zagości w znakomitych salach koncertowych: Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Uniwersytecie Muzycznym oraz m. in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Królikarni. Scenerią dla koncertów i przedstawień staną się też galerie, deski teatrów, baseny czy hale fabryczne. W programie tegorocznej edycji organizatorzy przewidzieli ponad 20 koncertów, podczas których zaprezentowana zostanie twórczość 10 kompozytorów polskich i 12 zagranicznych.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień działa od 1956 roku z inicjatywy kompozytorów – Tadeusza Bairda i Kazimierza Serockiego. Do życia powołał go Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich. Przez wiele lat był jedynym tego typu wydarzeniem w środkowej i wschodniej Europie. W PRL-u Warszawska Jesień była dla polskiej publiczności oknem na świat zachodniej awangardy. Kompozytorzy, wykonawcy i krytycy z Zachodu poznawali tu kulturę muzyczną Polski i innych krajów zza żelaznej kurtyny. Dotychczas na festiwalu prezentowano dzieła wybitnych XX-wiecznych kompozytorów, m.in. Arnolda Schönberga, Antona Weberna czy Béli Bartóka, a także cenionych twórców awangardy lat 60.: Johna Cage’a, Pierre’a Bouleza, Luigiego Nono.

59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień 2016
Od 16 do 24 września 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR