• 2016-08-10

Przyjrzyj się Komunie

Już 19 sierpnia do kin trafi nowy film Thomasa Vinterberga, najważniejszego – obok Larsa von Triera – duńskiego reżysera, twórcy nominowanego do Oscara Polowania. Komuna to historia Anny, która ma dość mieszczańskiego życia i namawia męża na eksperyment: zerwanie z nudnym, ustatkowanym życiem i konserwatyzmem epoki. Wspólnie postanawiają stworzyć hipisowską komunę w wielkiej willi, która nieoczekiwanie przypadła im w spadku.

 „Komuna” – kadr filmu (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Komuna” – kadr filmu (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Anna (Trine Dyrholm) ma dość mieszczańskiego życia. Namawia męża na eksperyment: zerwanie z nudnym, ustatkowanym życiem i konserwatyzmem epoki. Wspólnie postanawiają stworzyć hipisowską komunę w wielkiej willi, która nieoczekiwanie przypadła im w spadku.

Wraz z Anną i jej rodziną zostajemy zaproszeni do życia we wspólnocie, której członkowie razem się budzą i zasypiają, wspólnie gotują, jedzą i powierzają sobie sekrety. Jednak przyjaźń, miłość i tolerancja żyjącej pod jednym dachem grupy zostaje wystawiona na próbę, kiedy mąż Anny zwierza się jej ze swoich planów. Chciałby, aby do komuny dołączyła znacznie młodsza dziewczyna, w której się zakochał.
W roli głównej wystąpiła Trine Dryholm, największa gwiazda duńskiego kina, nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą na ostatnim festiwalu w Berlinie, znana z pamiętnych ról w filmach Susanne Bier (Wesele w Sorrento, W lepszym świecie).

Vinterberg sam spędził dzieciństwo z rodzicami w hipisowskiej wspólnocie, dzięki czemu w Komunie z autobiograficzną przenikliwością obserwuje swoich bohaterów i sytuacje, w jakich się znajdują.

Przedpremierowo w Kinie Muranów w Warszawie:

  • 11 sierpnia (czwartek), godz. 20.00
  • 14 sierpnia (niedziela), godz. 16.00
  • 16 sierpnia (wtorek), godz. 20.30
  • 18 sierpnia (czwartek), godz. 20.30

Thomas Vinterberg | Komuna
Premiera: 19 sierpnia 2016 roku
Gutek Film

Dodaj komentarz