Saski projekt

W 2017 roku w Ogrodzie Saskim swój projekt artystyczny zrealizują studentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Anna Marczak i Agnieszka Wasilewska.

Anna Marczak i Agnieszka Wasilewska „Saski projekt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Marczak i Agnieszka Wasilewska „Saski projekt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Saski Projekt, projekt artystyczny studentek Anny Marczak i Agnieszki Wasilewskiej, zakładający niebezpośrednie odniesienie do historii Ogrodu Saskiego. Używając niedosłownych środków bazujących na bliższych i dalszych skojarzeniach z poszczególnymi historycznymi obiektami i funkcjami, jakie na przestrzeni lat istniały na tym terenie, starają się przypomnieć, że to miejsce nie tylko pamięta słynny Pałac.

Niegdyś ten park stanowił tętniące życiem towarzyskim centrum Warszawy, bogate w ciekawe inicjatywy czy właśnie wspaniałą architekturę. Działanie przewidujące interwencje przestrzenne ma zaintrygować przechodnia i zaprosić do przejścia szlakami dawnego Ogrodu oraz poszukania też bardziej ukrytych, mniej zauważalnych odniesień, jak Wielki Salon czy Pałac Bruhla.

Jednym z celów jest poszerzenie świadomości historycznej, a środkiem do owego ma stać się właśnie interakcja z przechodniem. W Domku Gry – obiekcie nawiązującym do minionych boskietów, w których ukryte były miejsca do gier, znajduje się plan – „szlak” z informacjami o inicjatywie. Obiekty zaistnieją w przybliżonych miejscach, ze względu na zmieniający się na przestrzeni wieków plan Ogrodu.

Saski Projekt
Artystki: Anna Marczak, Agnieszka Wasilewska
Otwarcie: 2017 rok
Ogród Saski w Warszawie

Dodaj komentarz