• 2016-08-10

W poszukiwaniu utraconej przyszłości

Rok 2016 to 500. rocznica ogłoszenia przez Tomasza Moore’a Utopii, 10. rocznica śmierci Stanisława Lema i 150. rocznica urodzin George’a Herberta Wellsa. To doskonały moment, by przyjrzeć się odradzaniu utopijnego myślenia – o możliwości uniknięcia apokalipsy będzie można dyskutować już w przyszłym tygodniu podczas konferencji Czas utopii. W poszukiwaniu utraconej przyszłości.

„Czas utopii. W poszukiwaniu utraconej przyszłości” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czas utopii. W poszukiwaniu utraconej przyszłości” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polscy, europejscy i światowi eksperci zajmujący się tematyką utopii w kulturze i myśli społeczno-politycznej odwiedzą Wrocław na zaproszenie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław. Myślenie i marzenie o przyszłości rozpościera się między dwiema skrajnościami: utopią raju na ziemi i dystopią apokalipsy – mówi Edwin Bendyk, kurator programu. – Na każdą optymistyczną wizję przyszłości, pokazującą świat bez wojen, biedy, głodu, chorób, można przedstawić przynajmniej jedną zapowiedź katastrofy. Wizjami raju i apokalipsy żywi się kultura popularna; mają one też wybitnych patronów, którzy siłą swych umysłów nadawali myśleniu o przyszłości intelektualną dyscyplinę – Ernst Bloch, Hans Jonas, Stanisław Lem, papież Franciszek to tylko kilka wybitnych współczesnych postaci, które odcisnęły i odciskają swe piętno na współczesnej kulturze. Wszystkie te wątki staną się ramą paneli dyskusyjnych i prezentacji, które odbywać się będą między 18 a 20 sierpnia.

Konferencję otworzy debata intelektualistów z Europy Środkowej, która odbędzie się 18 sierpnia (godz. 16.00–18.00) w Starym Ratuszu we Wrocławiu. Wezmą w niej udział goście z Litwy, Ukrainy i Czech, z którymi będzie można się zastanawiać, czy nasza część Europy jest przestrzenią utopii. Na 19 i 20 sierpnia (godz. 10.00–17.30) organizatorzy zapraszają do siedziby Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, gdzie spotkają się goście i uczestnicy głównej części wydarzenia. Czas utopii. W poszukaniu utraconej przyszłości to już kolejne wydarzenie, podczas którego uczestnicy z całego świata mają okazję w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury dyskutować na temat najbardziej ważkich kwestii, którą mogą zadecydować o przyszłym kształcie świata.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, by wziąć w nim udział wystarczy zarejestrować się wypełniając formularz dostępny na stronie organizatora. Konferencja prowadzona będzie w języku polskim i angielskim, z internetową transmisją wideo na żywo. Więcej informacji na temat programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław można znaleźć na stronie organizatora na Facebooku i Instagramie.

Czas utopii. W poszukiwaniu utraconej przyszłości
Od 18 do 20 sierpnia 2016 roku
Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław

Dodaj komentarz