Flora Danica

Unikatową kolekcję porcelany, na której jadali duńscy królowie i która dziś jest w Danii prawdziwą perłą dziedzictwa narodowego, można oglądać w Pałacu na Wyspie już od 6 sierpnia. Na ekspozycję trafią naczynia z ręcznie malowanej zastawy, znanej jako Flora Danica – jej nazwa pochodzi od tytułu XVIII-wiecznego atlasu botanicznego, z którego zaczerpnięte zostały zdobiące porcelanę rysunki roślin.

„Flora Danica” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Flora Danica” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Skarby z Danii zostaną zaprezentowane w Jadalni Królewskiej w Pałacu na Wyspie. Właśnie tu król Stanisław August podejmował na słynnych obiadach czwartkowych swoich gości: wybitnych uczonych, artystów, polityków i twórców reform ustrojowo-gospodarczych. Także i dziś, za sprawą wystawy duńskiej porcelany z przełomu XVIII i XIX wieku, w Jadalni znów w centralnym miejscu stanie stół, a na nim unikatowy serwis, przywołując splendor europejskich dworów królewskich w epoce Oświecenia.

Flora Danica to jeden z najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych serwisów z porcelany, zarazem największy i najlepiej zachowany komplet porcelanowych naczyń obiadowych z XVIII wieku – mówi Mette Skougaard, dyrektor Zamku Fredriksborg. – Charakterystyczne dla tego serwisu są dekoracje: bardzo wiernie odwzorowane rysunki, które pochodzą z naukowego atlasu botanicznego. Flora Danica jest wspaniałym świadectwem swoich czasów i odzwierciedleniem oświeceniowych idei.

Zaprezentowane w Pałacu na Wyspie przedmioty są częścią zabytkowej zastawy, która została wyprodukowana przez Królewską Fabrykę Porcelany (Den Kongelige Porcelainsfabrik) w latach 1790–1802. Flora Danica prawdopodobnie miała być darem dla carycy Katarzyny Wielkiej, ale ostatecznie duńska rodzina królewska zatrzymała serwis do własnego użytku. Oprócz względów politycznych i praktycznych – w końcu chodzi o serwis obiadowy, ważny był też aspekt edukacyjny.

To wyjątkowe arcydzieło sztuki użytkowej stało się nie tylko chlubą królewskiej manufaktury porcelany, ale też szczególnym hołdem złożonym duńskiej nauce i przyrodzie. Do dekoracji poszczególnych elementów serwisu wykorzystane zostały ilustracje z monumentalnego wydawnictwa tamtych czasów – atlasu botanicznego Flora Danica, którego poszczególne zeszyty (w sumie 54) ukazywały się w latach 1761–1883 i stanowiły wybitne, szeroko w świecie doceniane dzieło duńskich uczonych. Wybrane ryciny z tego atlasu będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykoli od 5 do 31 sierpnia. W programie wydarzeń towarzyszących wystawie jest też cykl spotkań edukacyjnych w Pałacu na Wyspie.

„Flora Danica” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Flora Danica” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawę w Łazienkach Królewskich Zamek Frederiksborg wypożyczył kilkadziesiąt najpiękniejszych obiektów ze swoich zbiorów. Dyrektor Mette Skougaard przyznaje, że ze względu na swój wyjątkowy charakter i ogromną wartość kolekcja bardzo rzadko opuszcza mury zamku. Friedriksborg – jeden z najwspanialszych renesansowych zamków w Europie Północnej – został wzniesiony przez króla Chrystiana IV w latach 1600–1620. Od 1878 roku mieści się tu Narodowe Muzeum Historyczne. Warto dodać, że zostało ono założone przez twórcę browaru Carlsberg – Jacoba Christiana Jacobsena. Obecnie Muzeum jest niezależną częścią Fundacji Carlsberga powołanej również przez Jacobsena dwa lata wcześniej, w 1876 roku. Celem Fundacji po dziś dzień jest wspieranie nauki, sztuki i kultury duńskiej.

Wystawa Flora Danica – stół królewski z kolekcji Narodowego Muzeum Historycznego Zamek Frederiksborg w Hillerød w Danii to rezultat współdziałania duńskiego muzeum i Łazienek Królewskich przy realizacji międzynarodowego projektu Gardens of Light (Ogrody Światła).

Flora Danica – stół królewski z kolekcji Narodowego Muzeum Historycznego Zamek Frederiksborg w Hillerød w Danii 
Od 6 sierpnia do 30 października 2016 roku
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Dodaj komentarz