• 2016-08-10

Scena ulicy

Od 11 do 14 sierpnia Instytut Grotowskiego zaprasza na festiwal teatralny Scena ulicy. Do Wrocławia przyjadą: Akademia Ruchu, Teatr Biuro Podróży, Teatr Novogo Fronta oraz Teatr Ósmego Dnia. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

„Zero”, fot. Smidova (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zero”, fot. Smidova (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal teatru ulicznego Scena ulicy, będący prezentacją najciekawszych, pełnowymiarowych spektakli mówiących o najboleśniejszych zakrętach historii współczesnej Europy, rozpocznie się 11 sierpnia o godz. 21.00 na pl. Gołębim, a następnie przeniesie się o godz. 22.00 na pl. Solny. Zaprezentowane zostaną spektakle: Zero Teatru Novogo Fronta oraz Silence Teatru Biuro Podróży. Trzonem przedstawienia Zero jest spektakularna scenografia inspirowana wieżą Babel, a całość widowiska oparta na teorii cyfr porządkującej ludzkie losy. Spektakl plenerowy Iriny Andreevy to komiczna wizja ludzkich słabości obserwowanych przez dekady.

Spektakl Silence Teatru Biuro Podróży będzie miał we Wrocławiu swoją polską premierę. Wykorzystano w nim środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz postaci dzieci i przejmującą muzykę. Spektakl opowiada o losach uchodźców, ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.

12 sierpnia po raz drugi będzie można zobaczyć Silence Teatru Biuro Podróży (o godz. 21.00 na pl. Solnym), a następnie przenieść się na plac przed kościołem św. Elżbiety, by zobaczyć Summit 2.0 Teatru Ósmego Dnia. Summit 2.0 to monumentalne, plenerowe przedstawienie aktorskie, grane w przestrzeniach otwartych, wykorzystujące ruchome obiekty oraz spektakularne projekcje wideo, które przetwarzają i rozwijają obrazy dziejące się na żywym planie. Spektakl stanowi próbę pokazania władców świata, celebrytów, którzy sypią złotym deszczem paciorków, lśnią i bawią się kosztem zwykłych ludzi, i – wyalienowani z rzeczywistości – decydują o ich losach. Sceptycznie dopuszczają oni do swojego grona przybysza zza żelaznej kurtyny nadjeżdżającego prymitywnym wehikułem – i w końcu zapraszają go na wielką ucztę, której głównym daniem jest żywy człowiek podzielony na tusze.

13 sierpnia o godz. 21.00 na placu przed kościołem św. Elżbiety będzie można zobaczyć akcję plastyczną Armia Akademii Ruchu, a o godz. 22.00 przenieść się na pl. Solny, by podziwiać Carmen Funebre Teatru Biuro Podróży.

Armia to dynamiczna akcja plastyczna, której kolejne, ciągle aktualizowane wersje stanowią próbę interpretacji zmiennych losów Europy. Armia mówi o porządku i o zakłóceniu porządku, o kierunku i o utracie kierunku. Mówi także o potencjale mapy ludzkich losów – jej lokalnej i symbolicznej dramaturgii.

Z kolei inspiracją do powstania spektaklu Carmen Funebre były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu Carmen Funebre Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza, jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują lęk i współczucie.

Czym zakończy się Scena ulicy? 14 sierpnia na pl. Solnym o godz. 21.00 rozegra się przejmujące widowisko, przy użyciu szczudeł, ognia oraz efektów świetlnych, czyli Carmen Funebre Teatru Biuro Podróży (o godz. 21.00 na pl. Solnym), a o 22.00 na pl. Gołębim Teatr Ósmego Dnia dzięki spektaklowi Arka przeniesie widza w świat wędrowców i uciekinierów.

Teatr Ósmego Dnia poprzez spektakl Arka wciąż przypomina, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty, ogrzewają dusze wspomnieniami duchowego czy etycznego, niebiańskiego czy geograficznego, prawdziwego czy urojonego domu. Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek – wielopoziomowa, ruchoma scena, kolejne wcielenia Arki Noego, która, gdy przymkniemy powieki, może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower czy skleconą z gumowych pontonów kubańską tratwę dryfującą ku wybrzeżom Florydy. Dla bohaterów spektaklu, wędrowców, jest na przemian domem, gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga, miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, migotliwie zmieniający swój kształt w świetle reflektorów statek przesuwa się wśród publiczności, by w końcu rozwinąć purpurowe skrzydła i utrwalić na długo obraz niestrudzonych wędrowców ku ziemi obiecanej.

Festiwal teatru ulicznego Scena ulicy
Od 11 do 14 sierpnia 2016 roku
Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Dodaj komentarz