• 2016-08-10

20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych

Z roku na rok kino dokumentalne przyciąga do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu coraz większą widownię. Rok temu w festiwalu wzięło udział ponad 10 tysięcy widzów. W każdej edycji Off Cinema uczestniczy kilkunastu gości zagranicznych oraz około 50 osób z branży filmowej.

„20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zwiększa się też liczba filmów zgłoszonych do konkursu. Do poprzedniej edycji nadesłano około 200 prac, a w tym roku ich liczba zbliża się już do 500 i stale rośnie. Codziennie dostajemy obrazy z najróżniejszych zakątków świata: Indii, Pakistanu, Ghany, Filipin, Syrii, Brazylii, Wietnamu, Peru, Białorusi, Kazachstanu czy Kambodży. Nabór filmów trwa do 25 sierpnia.

Z okazji 20. urodzin Off Cinema organizatorzy planują wyjść poza mury Zamku. Festiwalowa przestrzeń wzbogaci się o miejsca, które będą uzupełnieniem i dobrym tłem dla historii, pokazywanych na ekranie. Sercem festiwalu pozostanie oczywiście Centrum Kultury Zamek.

Tradycją Off Cinema jest wyróżnianie wybitnych polskich twórców dokumentalnych za całokształt dokonań artystycznych. W tym roku mamy zaszczyt uhonorować Platynowym Zamkiem Bogdana Dziworskiego – znakomitego fotografa, operatora i przede wszystkim autora filmów, takich jak Dwubój klasyczny, Kilka opowieści o człowieku czy Hokej.

Festiwalowe jury będzie w tym roku pracować pod przewodnictwem świetnego polskiego dokumentalisty, Pawła Łozińskiego. Talent odziedziczył po ojcu, Marcelu Łozińskim, ale filmy realizuje w swój własny, charakterystyczny sposób. Jego najnowszy obraz Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham został nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym w maju tego roku.

Ryszard Jaźwiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Jaźwiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolejną barwną postacią, która oceni konkursowe filmy 20. Off Cinema będzie, świetnie znany słuchaczom Polskiego Radia, Ryszard Jaźwiński – stały bywalec festiwali na całym świecie, autor licznych wywiadów z gwiazdami światowego kina, a przede wszystkim gospodarz audycji Trójkowo, filmowo, za którą w 2010 roku dostał prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema
Od 16 do 20 listopada 2016 roku
Nabór filmów do 25 sierpnia 2016 roku
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz