• 2016-08-09

Znani i mniej znani fotografowie

Galeria Ciasna w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza na wystawę Znani i mniej znani fotografowie XX wieku ze zbiorów własnych galerii.

fot. Zofia Lubczyńska (źródło: materiały prasowe organizatora)

fot. Zofia Lubczyńska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Skąd pomysł tej wystawy? Galeria stara się przypominać, że fotografia to nie tylko czasy współczesne, a od autorów tworzących jeszcze na materiałach srebrowych można się nadal wiele nauczyć. Zorganizowała już kilka wystaw wczesnej fotografii, od dagerotypowych początków do czasów międzywojennych. Było to względnie łatwe, gdyż zbiera stare zdjęcia od wielu lat.

Ale przecież po wojnie też byli fotografowie wielcy i trzeba to, w miarę sił, pokazać. Tworzyli w XX wieku, niektórzy dalej tworzą, niektórzy już odeszli, ale nie całkiem – pamięć o nich i ich prace pozostały. Wielu z nich wpisało się w historię fotografii światowej (choćby Władysław Marynowicz, Włodzimierz Habel i David Hamilton) czy polskiej (Zofia Rydet, Paweł Pierściński), a wszyscy oni budowali fotograficzny obraz świata.

Ekspozycja w galerii Ciasnej zawiera wyłącznie odbitki autorskie wykonane w wieku ubiegłym, ograniczone do lat 1960–1980. Kilkadziesiąt prac znajdujących się na tej wystawie to zdjęcia przekazane dawniej przez Zofię i Jerzego Lubczyńskich oraz Juliusza Garzteckiego (za co jestem im niezwykle wdzięczny) oraz otrzymane bezpośrednio od autorów.

fot. Zofia Rydet (źródło: materiały prasowe organizatora)

fot. Zofia Rydet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie nie mogło zabraknąć prac Zofii i Jerzego Lubczyńskich, artystów wielkiego kalibru, cenionych w Polsce i na świecie, dzięki którym nasze miasto było znane na wszystkich kontynentach, nie tylko w środowiskach fotograficznych. Nie zadbano, niestety, we właściwym czasie o pozyskanie zdjęć członków JKF Niezależni, którzy już odeszli, a znani byli nie tylko w Polsce. Tu tylko przypomnę choćby Juliusza Kleeberga, Ryszarda Brawańskiego, Cezarego Gajaka czy Tadeusza Brzozowskiego. Sporo ich prac znajdowało się w archiwum Niezależnych, ale organizatorzy mają nadzieję, że kiedyś klub będzie mógł przygotować wystawę zdjęć tych, którzy zapracowali na jego międzynarodową ongiś sławę.

Fotografowie: Tadeusz Budziński, Sylwester Godzic, Włodzimierz Habel, Władysław Marynowicz, Kazimierz Koczur, Zofia Lubczyńska, Jerzy Lubczyński, Paweł Pierściński, Zofia Rydet, Zygmunt Świątek, Bogdan Tarasiuk, Waldemar Wysoki, Jan Zych, Jerzy Żak, Erwin Kneidinger, David Hamilton, Piero Masera.

Znani i mniej znani fotografowie
Od 18 sierpnia do 9 września 2016 roku
Wernisaż 18 sierpnia 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Ciasna w Jastrzębiu-Zdroju

Dodaj komentarz