• 2016-08-09

Mając 17 lat

Zjawiskowy film o dorastaniu autorstwa jednego z współczesnych mistrzów francuskiego kina André Téchina, twórcy słynnych Dzikich trzcin, w kinach od 16 września. To intymny portret dorastających młodych ludzi, którzy wciąż szukają własnej tożsamości i cały czas poznają swoją seksualność. Mając 17 lat porównywany jest ze słynnym Życiem Adeli Abdellatifa Kechiche.

 „Mając 17 lat”, reż. André Téchiné (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Mając 17 lat”, reż. André Téchiné (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Damien i Thomas uczęszczają na te same zajęcia, choć dzieli ich wszystko, od różnicy klasowej i rasowej począwszy. Pierwszy to szpaner ze świetnie sytuowanej rodziny lekarki i wojskowego. Drugi jest adoptowanym chłopakiem afrykańskiego pochodzenia. Po lekcjach musi pomagać rodzicom przy gospodarstwie.

Młodzi bohaterowie ze szkolnej ławy nienawidzą się do tego stopnia, że w jednej chwili potrafią przejść od obelg do rękoczynów. Przewrotny los sprawia jednak, że przez jakiś czas muszą zamieszkać pod jednym dachem. Ich niechęć z czasem przemienia się w koleżeństwo i wzajemną fascynację. Do głosu dochodzą buzujące hormony.

André Téchiné – urodził się 13 marca 1943 w Valence-d’Agen we Francji. Studiował filozofię na Sorbonie, następnie pracował jako krytyk w redakcji słynnego „Cahiers du Cinema”, gdzie analizował m.in. filmy Formana i Skolimowskiego. Przygodę z kinem rozpoczął od asystowania Jacquesowi Rivette. Samodzielnie w pełnym metrażu debiutował w 1969 roku, realizując dramat Paulina odchodzi. Od tamtej pory nakręcił dwa tuziny filmów, z reguły dobrze przyjmowanych przez krytykę i publiczność. W międzyczasie pisał scenariusze dla innych reżyserów, pracował w teatrze. U siebie najchętniej obsadza Catherine Deneuve, Emmanuelle Béart i Marie-France Pisier. Za jego opus magnum uznaje się nagrodzone czterema Cezarami, na poły autobiograficzne Dzikie trzciny (1994).

„Mając 17 lat”, reż. André Téchiné (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Mając 17 lat”, reż. André Téchiné (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Mając 17 lat, reż. André Téchiné 
Obsada: Sandrine Kiberlain, Kacey Mottet Klein, Corentin Fila
Dystrybutor: Aurora Films
W kinach od 16 września 2016 roku

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR