Logografowie. Landszaft

Od 1 do 19 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rezydują artystki: Lisa Bergmann, Nina Adelajda Olczak, Laura Pawela, Anna Wiącek. Wspólnie tworzą projekt Logografowie. Landszaft.

„Logografowie. Landszaft” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Logografowie. Landszaft” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Logografowie to projekt realizowany przez galerię od 2013 roku, w którego ramach do wspólnej pracy zapraszani są twórcy z regionu i zagranicy. Projekt dotyka tematu podróżowania i lokalności, a główną inspiracją do działań w ramach projektu stała się aktywność logografów jońskich – antycznych podróżników i pierwszych kronikarzy, którzy opisywali/dokumentowali lokalne środowiska: ludzi, fakty, zdarzenia, mity, legendy, architekturę i pejzaż.

„O zewnętrznym ukształtowaniu kraju niewiele można rzec ponętnego. Nie ma efektownych grup skalnych, romantycznych wodospadów, gajów słowiczych itp. Rozciągają się tu płaszczyzny pól uprawnych o glebie przeważnie dobrej i gęste, ponure lasy świerkowe (…)” – pisał na początku XIX wieku wielki niemiecki romantyk Heinrich Heine po odwiedzeniu Polski w ramach swojego grand tour. Dokładnie tak wygląda również Opolszczyzna. Dalekie plany, puste, beznamiętne, rolnicze widoki, czasem tylko lekko sfałdowane powierzchnie zarośnięte zbożem. Jednak pomimo tej monotonii przestrzeń opolskiego krajobrazu wydaje się bezkresna, jakby zawieszona poza czasem i geografią.

Głównym tematem projektu jest pejzaż, który pomimo że przez pewien czas wydawał się mało atrakcyjnym problemem artystycznym, to jednak pytanie o otoczenie/środowisko i sposób jego kształtowania powróciło jako ważna kwestia w kontekście dyskusji o zrównoważonym rozwoju. Słowo landszaft/Landschaft pojawiające się w tytule projektu jest odwołaniem do motywu pejzażu w kontekście kultury niemieckiej i polskiej. Słowo landszaft, choć funkcjonuje w języku zarówno niemieckim, jak i polskim, jako temat ma w obu językach odmienny status. Podczas gdy w tradycji niemieckiej Landschaft był ważnym i wzniosłym motywem podejmowanym przez wybitnych twórców doby romantyzmu, w Polsce temat ten kojarzony był z kiczem i traktowany w sposób ironiczny – landszaft.

Projekt Logografowie. Landszaft jest próbą zdekonstruowania stereotypów odnoszących się do rozumienia i kształtowania krajobrazu, stawiając szereg otwartych pytań dotyczących tego tematu. Czy faktycznie monotonność pejzażu – pola, otwarte przestrzenie, pustka – jest mało ponętna, mało malownicza, nieatrakcyjna, zwyczajnie nudna? Czy o atrakcyjności pejzażu świadczą tylko góry, doliny, nierówności terenu, jak powszechnie przyjęło się w europejskiej wrażliwości wytyczonej przez romantyczny paradygmat przyrody? Czy jednak myślenie o krajobrazie zmieniło się w ciągu ostatniego stulecia? Otwarte, płaskie przestrzenie tworzą przecież rozległy widok.

Logografowie. Landszaft, Międzynarodowa rezydencja artystyczna
Artystki: Lisa Bergmann, Nina Adelajda Olczak, Laura Pawela, Anna Wiącek
Kuratorka: Natalia Krawczyk
Od 1 do 19 sierpnia 2016 roku
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Dodaj komentarz