• 2016-08-09

Literacki Sopot 2016

Już 18 sierpnia w Sopocie rusza piąta edycja wielkiego literackiego święta. W tym roku tematem przewodnim festiwalu Literacki Sopot jest literatura izraelska i relacje kulturowe pomiędzy Izraelem a Polską.

Festiwal Literacki Sopot (źródło: mat. pras. organizatora)

Festiwal Literacki Sopot (źródło: mat. pras. organizatora)

Organizatorzy zadbali o to, aby każdy z uczestników znalazł coś dla siebie, ponieważ festiwal ma za zadanie nie tylko promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców Sopotu oraz licznie odwiedzających go turystów, ale również wspieranie innych gałęzi kultury, takich jak teatr, film czy muzyka.

Do Sopotu przyjadą najważniejsi przedstawiciele izraelskiej literatury współczesnej, między innymi Etgar Keret, jeden z najpopularniejszych pisarzy młodego pokolenia, który weźmie udział nie tylko w spotkaniu autorskim, ale także w akcji #AskKeret. Więcej informacji o tym jak wziąć udział w wydarzeniu znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.
Ponadto na festiwal zawitają również Rutu Modan, ilustratorka i autorka komiksów, Dror A. Mishani, mistrz powieści kryminalnej, oraz Dorit Rabinyan, której książki są bestsellerami tłumaczonymi na 15 języków.

W programie nie brakuje również spotkań z polskimi pisarzami Nominowanymi do Nike, Nagrody im. Kapuścińskiego czy Nagród Historycznych Polityki. W ramach cyklu debat literackich „Varia”, wszystkich czytelników zapraszamy na spotkanie z Grażyną i Wojciechem Jagielskimi, Remigiuszem Grzelą oraz Barbarą Kraftówną. Gościem „Varii” będzie również polska pisarka mieszkającą w Izraelu – Ela Sidi.

Jak co roku do Sopotu zawita także Kulturalna Plaża Trójki. W tym roku gośćmi Michała Nogasia będą między innymi Katarzyna Bonda oraz Marek Krajewski. Natomiast miłośników książki historycznej zapraszamy na spotkanie m.in. z Emilem Maratem oraz Michałem Wójcikiem, którzy będę opowiadać o swojej najnowszej książce opisującej ostatnią historię cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego pseudonim „Upłaz”. Książka zamyka trylogię wojennych losów żołnierzy AK.

Jubileuszowa edycja festiwalu to nie tylko spotkania z literaturą i debaty, ale także możliwość udziału w targach książki, warsztatach, projekcjach filmowych czy spektaklach teatralnych.

Kultura izraelska jednoznacznie kojarzy się z kuchnią i kulturą jedzenia, dlatego podczas Festiwalu odbędą się dwa spotkania specjalnie poświęcone smakom Izraela.

Festiwal Literacki Sopot 2016
Od 18 do 21 sierpnia 2016 roku
Miasto Sopot oraz Miejska Biblioteka Publiczna
Sopot

Dodaj komentarz