• 2016-08-09

Dziewięć symfonii w jednym dniu, czyli najpiękniejszy dzień lata

Capella Cracoviensis zaprezentuje w jednym dniu, 27 sierpnia, komplet symfonii Ludwiga van Beethovena. To bezprecedensowe wydarzenie zatytułowane Beethoven extreme odbędzie się w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków, Capellę Cracoviensis poprowadzi w dziewięciu symfoniach pięciu wybitnych dyrygentów – Paul Goodwin, Christophe Rousset, Eivind Gullberg Jensen, Evelino Pidò oraz szef CC Jan Tomasz Adamus.

„Beethoven extreme” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Beethoven extreme” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Symfonie Beethovena to kamienie milowe na drodze rozwoju ludzkości – zrewolucjonizowały one bowiem spojrzenie na możliwości twórcze, harmonię, kolorystykę czy nasycenie emocjami. Każda z nich ukazuje spektrum uczuć, daje świadectwo kompozytorskiego kunsztu, tchnie artystyczną wolnością. Wszystkie zaś kolejno prowadzą odbiorcę ścieżką, która swój początek znajduje w klasycystycznych dziełach Haydna i Mozarta, biegnie przez nieznane ówcześnie meandry pomysłów, by dotrzeć w nieznane wcześniej romantyczne rejony, gęste i fascynujące, porywające i wciągające bez reszty.

27 sierpnia w Centrum Kongresowym poprowadzą słuchaczy orkiestra i – w Symfonii IX – chór Capelli Cracoviensis. Obok Jana Tomasza Adamusa, dyrektora naczelnego i artystycznego CC, dyrygenta, organisty i animatora polskiego życia kulturalnego, krakowski zespół wystąpi pod batutami wybitnych autorytetów muzycznych.

Symfonie I i II poprowadzi Paul Goodwin, dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, który szefował m.in. słynnym Academy of Ancient Music czy Kammerochestrer Basel. Kolejne dwie kompozycje, w tym wspaniałą Eroicę, orkiestra Capelli Cracoviensis wykona pod okiem Christophe’a Rousseta, znanego krakowskiej publiczności nie tylko z wizyt z swoim ansamblem Les Talens Lyriques na festiwalu Misteria Paschalia, ale i wcześniejszej współpracy z CC. Rousset, niekwestionowany specjalista od dawnych technik interpretacyjnych, odnosi sukcesy na całym świecie, głównie za sprawą bezbłędnie odczytywanego repertuaru operowego.

Capella Cracoviensis © Tibor-Florestan Pluto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Capella Cracoviensis © Tibor-Florestan Pluto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Symfonie Losu oraz Pastoralną CC powierzyła Eivindowi Gullbergowi Jensenowi, którego imponujący dorobek obejmuje m.in. koncerty z filharmonikami z Berlina, Oslo i Sztokholmu, Orchestre National de France, berlińską Deutsches Symphonie-Orchester czy WDR Sinfonieorchester z Kolonii. Tymczasem w rozbudowanych symfoniach VII i VIII Capellą Cracoviensis zadyryguje Evelino Pidò, na co dzień specjalizujący się w repertuarze operowym. Jego interpretacje dokonane na deskach najsłynniejszych scen Starego Kontynentu (by wymienić zaledwie Wiener Staatsoper, madrycki Teatro Real, La Monnaie, Gran Theatre del Liceu w Barcelonie, moskiewski Teatr Bolshoi czy Royal Opera House w Covent Garden) znajdują uznanie krytyków na całym świecie.

Beethoven extreme
27 sierpnia 2016 roku, godz. 11.00
Centrum Kongresowe ICE Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR