• 2016-08-09

Dziewięć symfonii w jednym dniu, czyli najpiękniejszy dzień lata

Capella Cracoviensis zaprezentuje w jednym dniu, 27 sierpnia, komplet symfonii Ludwiga van Beethovena. To bezprecedensowe wydarzenie zatytułowane Beethoven extreme odbędzie się w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków, Capellę Cracoviensis poprowadzi w dziewięciu symfoniach pięciu wybitnych dyrygentów – Paul Goodwin, Christophe Rousset, Eivind Gullberg Jensen, Evelino Pidò oraz szef CC Jan Tomasz Adamus.

„Beethoven extreme” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Beethoven extreme” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Symfonie Beethovena to kamienie milowe na drodze rozwoju ludzkości – zrewolucjonizowały one bowiem spojrzenie na możliwości twórcze, harmonię, kolorystykę czy nasycenie emocjami. Każda z nich ukazuje spektrum uczuć, daje świadectwo kompozytorskiego kunsztu, tchnie artystyczną wolnością. Wszystkie zaś kolejno prowadzą odbiorcę ścieżką, która swój początek znajduje w klasycystycznych dziełach Haydna i Mozarta, biegnie przez nieznane ówcześnie meandry pomysłów, by dotrzeć w nieznane wcześniej romantyczne rejony, gęste i fascynujące, porywające i wciągające bez reszty.

27 sierpnia w Centrum Kongresowym poprowadzą słuchaczy orkiestra i – w Symfonii IX – chór Capelli Cracoviensis. Obok Jana Tomasza Adamusa, dyrektora naczelnego i artystycznego CC, dyrygenta, organisty i animatora polskiego życia kulturalnego, krakowski zespół wystąpi pod batutami wybitnych autorytetów muzycznych.

Symfonie I i II poprowadzi Paul Goodwin, dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, który szefował m.in. słynnym Academy of Ancient Music czy Kammerochestrer Basel. Kolejne dwie kompozycje, w tym wspaniałą Eroicę, orkiestra Capelli Cracoviensis wykona pod okiem Christophe’a Rousseta, znanego krakowskiej publiczności nie tylko z wizyt z swoim ansamblem Les Talens Lyriques na festiwalu Misteria Paschalia, ale i wcześniejszej współpracy z CC. Rousset, niekwestionowany specjalista od dawnych technik interpretacyjnych, odnosi sukcesy na całym świecie, głównie za sprawą bezbłędnie odczytywanego repertuaru operowego.

Capella Cracoviensis © Tibor-Florestan Pluto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Capella Cracoviensis © Tibor-Florestan Pluto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Symfonie Losu oraz Pastoralną CC powierzyła Eivindowi Gullbergowi Jensenowi, którego imponujący dorobek obejmuje m.in. koncerty z filharmonikami z Berlina, Oslo i Sztokholmu, Orchestre National de France, berlińską Deutsches Symphonie-Orchester czy WDR Sinfonieorchester z Kolonii. Tymczasem w rozbudowanych symfoniach VII i VIII Capellą Cracoviensis zadyryguje Evelino Pidò, na co dzień specjalizujący się w repertuarze operowym. Jego interpretacje dokonane na deskach najsłynniejszych scen Starego Kontynentu (by wymienić zaledwie Wiener Staatsoper, madrycki Teatro Real, La Monnaie, Gran Theatre del Liceu w Barcelonie, moskiewski Teatr Bolshoi czy Royal Opera House w Covent Garden) znajdują uznanie krytyków na całym świecie.

Beethoven extreme
27 sierpnia 2016 roku, godz. 11.00
Centrum Kongresowe ICE Kraków

Dodaj komentarz