• 2016-08-08

Daj się sprowokować

9 spektakli, mocna ekspresja. To już 15. edycja jednego z najważniejszych festiwali tańca w Polsce. Dla ludzi, którzy wiedzą, co zrobić z czasem. Tegoroczna edycja rusza 30 września w Warszawie.

„Festiwal Ciało/Umysł. Daj się sprowokować” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Festiwal Ciało/Umysł. Daj się sprowokować” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Godzina czystej choreografii, tylko ekspresyjny taniec i minimalistyczna muzyka przypominająca mantrę. Na scenie 15 tancerzy w ciągłym ruchu – każdy z nich przemierza w czasie spektaklu 10 km. To Sideways Rain, jedno z przedstawień w programie tegorocznego festiwalu Ciało/Umysł. Jeden z tancerzy jest na plakacie 15. edycji. – Festiwal prezentuje różne formy tańca współczesnego. W tym roku motywem głównym jest pęd nowoczesnego świata, coraz bardziej szalony, coraz mniej spójny. W innym spektaklu, Bataille i świat nowych dni, ekspresja sześciu tancerzy staje się zwierciadłem podświadomości. Za pomocą tańca można wyrazić to, czego nie powiedzą słowa, ani nie pokażą obrazy – mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł. W programie festiwalu znalazło się łącznie 9 spektakli oraz spotkania z ich twórcami. Jedno z przedstawień zostało wybrane specjalnie z okazji jubileuszowej 15. edycji. To jest gala Martina Schicka (jeden z trzech elementów jego Serii niskobudżetowej) to ironiczna gra podejmująca temat celebrowania wernisaży, gal i bankietów.

Dla kogo jest Ciało/Umysł?

Festiwal organizowany jest od 1995 roku. W 2001 roku przyjął nazwę Ciało/Umysł. Jego twórcy podkreślają, że od samego początku to wydarzenie nie tylko dla miłośników i znawców tańca współczesnego. Dlaczego taki festiwal jest potrzebny? – Ponieważ jest trudny. Potrzebujemy okazji i miejsca, by się zatrzymać, oraz inspiracji i czasu na skupienie i refleksję. Nie chodzi nam tylko o rozrywkę, prowokujemy do myślenia. To jest festiwal dla ludzi, którzy wiedzą, co zrobić z czasem – podkreśla Edyta Kozak.

„Festiwal Ciało/Umysł. Daj się sprowokować” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Festiwal Ciało/Umysł. Daj się sprowokować” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Taniec nie tylko dla tancerzy

Ideą festiwalu Ciało/Umysł jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów, trendów i technik, prezentowanie nowych tendencji w choreografii i wspieranie śmiałych propozycji artystów. To Festiwal bezkompromisowy, który odkrył dla polskiego widza wielu ważnych twórców sztuki tańca. – W Polsce o tańcu współczesnym mało się dyskutuje. Stwarzamy okazję, by spojrzeć na tę sztukę szerzej i mocniej wpisać ją w nurt naszej kultury. Nasze hasło mogłoby brzmieć: taniec nie tylko dla tancerzy – dodaje Edyta Kozak. Festiwal stawia na różnorodność postaw artystycznych i stylów tańca, tworząc pomost do innych form sztuki. Visual art, performance, architektura, muzyka na żywo czy nowe media stają się coraz bardziej widoczne i na festiwalu, i w samym tańcu. 15. edycja festiwalu Ciało/Umysł potrwa od 30 września do 8 października. Przedstawienia odbędą się w Teatrze Studio, Centrum Sztuki Współczesnej i w Nowym Teatrze.

Festiwal Ciało/Umysł. Daj się sprowokować
Od 30 września do 8 października 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz