Alternativa 2016

Fundacja Alternativa i Muzeum Narodowe w Gdańsku zapraszają na wystawę Uszczerbki i Straty Alternativa 2016 do Hali 90B na terenach postoczniowych w Gdańsku.

Alternativa 2016 „Uszczerbki i Straty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alternativa 2016 „Uszczerbki i Straty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Alternativa 2016 Uszczerbki i Straty jest próbą opisu nieustającego doświadczania straty. Łączy osobiste doświadczenia człowieka z uwarunkowaniami ekonomicznymi, politycznymi i środowiskowymi. Utrata integralności osobistej, godności, zdrowia, relacji, bezpieczeństwa, zasobów i dostępów, a wreszcie życia – to rzeczy, których utraty najbardziej się lękamy. Stanowią one najbardziej traumatyczne z doświadczeń dla ludzkiej jednostki, zbiorowości i społeczności. Ten lęk jest nie tylko przez nas przeżywany, ale i zagospodarowywany politycznie. Uszczerbki i Straty odsłania fragmenty i rysuje częściowy, czasami ujęty z odległej perspektywy obraz tej rzeczywistości i tego lęku. Wystawa otwiera się także na fikcyjne scenariusze i poetyki straty.

Projekt jest dedykowany pamięci Konrada Pustoły (1976–2015) – artysty, fotografa, współtwórcy kilku edycji Alternativa.

Alternativa jest elementem strategicznym projektu Muzeum Sztuki Współczesnej realizowanym na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku przez Fundację Alternativa.

Artyści: Anna Baumgart, Ursula Biemann, Karolina Breguła, Karolina Brzuzan, Ella de Burca, Gabriella Csoszo & Livia Paldi, Daniel Dressel, Dariusz Fodczuk, Ingela Johansson, Zuzanna Janin, Sven Johne, Hiwa K, Anton Kats, Anna Królikiewicz, Honorata Martin, Hanna Nowicka, Ekta Mittal, Rozhgar Mustafa, Anneè Olofsson, Agnieszka Polska & Witold Orski, Salam Atta Sabri, IM Heung-soon, Katarina Šević and Tehnica Schweiz (Gergely László & Péter Rákosi), Dominika Skutnik, Mariusz Tarkawian, Milica Tomić, Mariusz Waras.

Alternativa 2016 Uszczerbki i Straty 
Kuratorki: Anna Nawrot, Livia Paldi, Aneta Szyłak
Od 24 czerwca do 15 września 2016 roku
Hala 90B na terenach postocznowych w Gdańsku

Dodaj komentarz