Spacer po terenie Warszawianki

7 sierpnia Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało zapraszają na spacer po terenie KS Warszawianka. Wycieczka jest związana z trwającym konkursem koncepcyjnym na projekt rewitalizacji Warszawianki, a także towarzyszy akcji zbierania wspomnień i archiwalnych fotografii dotyczących tego kompleksu sportowego.

KS Warszawianka (źródło: materiały prasowe organizatora)

KS Warszawianka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spacer poprowadzi Aleksandra Kędziorek, historyczka sztuki i kuratorka z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W czasie spaceru przybliży historię i architektoniczne założenia Warszawianki, a także pomoże odkryć wartości przestrzenne obiektu, nadal obecne pomimo jego znaczącej degradacji.

Warszawianka, choć większości mieszkańców Warszawy kojarzy się głównie z wodną rekreacją, oferuje znacznie szerszy program sportowy i architektoniczny. To „poetycko-przestrzenny wykład o Ziemi, o możliwości koegzystencji Natury i Działalności Człowieka”, jak pisał o kompleksie SKS Warszawianka architekt Oskar Hansen.

Kompleks sportowy Warszawianka został zaprojektowany w 1954 roku przez Jerzego Sołtana, Zbigniewa Ihnatowicza, Wojciecha Fangora i Lecha Tomaszewskiego z Zakładów Artystyczno-Badawczych ASP. Projekt był przykładem nowatorskiego myślenia o architekturze jako sztuce integrującej różne dyscypliny i funkcjonującej w ścisłym powiązaniu z otaczającym ją krajobrazem. Pierwotny zamysł twórców jest już niemal niedostrzegalny – formy przestrzenne wyrzeźbione w Skarpie Wiślanej zostały pokryte przez wybujałą roślinność, budynki sportowe uległy znacznym przebudowom, a całą kompozycję zaburzyły powstające wokół wysokie bloki. Na szczęście nie jest to (jeszcze) dziedzictwo całkiem utracone.

Naprzeciw obecnej sytuacji Warszawianki wychodzi międzynarodowy konkurs koncepcyjny będący wynikiem współpracy Stowarzyszenia Masław, inicjatywy Tu było, tu stało, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Stowarzyszenia Okolska. Organizatorem konkursu jest platforma CTRL+SPACE. Celem konkursu jest ukazanie możliwości przywrócenia terenom kompleksu ich dawnej świetności. Biorący udział w konkursie zmierzą się z zadaniem adaptacji Warszawianki do nowych funkcji sportowych, zapewnienia przestrzeni dla sportu komercyjnego i niekomercyjnego oraz przywrócenia znaczenia tych terenów dla dzielnicy, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnych idei architektonicznych. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 17 września 2016 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w październiku 2016 roku.

W ramach projektu organizatorzy zachęcają do dzielenia się wspomnieniami i archiwalnymi fotografiami Warszawianki. Z zebranych wspomnień i zdjęć stworzą archiwum społeczne, którego zbiory znajdą się na nowo powstającej stronie internetowej dotyczącej kompleksu Warszawianki – jego założeń, architektury, krajobrazu oraz idei rewitalizacji.

Spacer po terenie KS Warszawianka
Organizatorzy: Masław Stowarzyszenie, Tu było, tu stało
Partnerzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Stowarzyszenie Okolska
7 sierpnia 2016 roku, godz. 14.00
Warszawa

Dodaj komentarz