Dom na głowie

Dom i rodzina, stanowią obszar różnorodnych napięć i relacji, w wyniku których dochodzi do emocjonalnych erupcji i wymian energii, zachodzących wewnątrz struktur budujących rodzinną wspólnotę. Najbliższe otoczenie staje się przyczyną kształtowania artystycznej wrażliwości i stanowi bazę różnorodnych historii, będących silnym źródłem inspiracji w praktyce artystycznej.

„Dom na głowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dom na głowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaprezentowane prace, charakteryzuje mniej lub bardziej widoczne powiązanie pomiędzy artystą, jego domem i najbliższą rodziną. Odnoszą się do różnych etapów życia, począwszy od czasów dzieciństwa i związanego z nim wychowania, dojrzewania i buntu, po dorosłe, samodzielne życie. Niektórzy z artystów jak np. Sandra Gałka, Małgorzata Goliszewska, Adam Rzepecki w sposób bezpośredni, wykorzystują członków rodziny w swojej twórczości.

Karolina Mełnicka tworzy alternatywną wersję wideo ze swojej pierwszej komunii zarejestrowaną przez Andrzeja Lachowicza, który od lat 60. do końca lat 80. tworzył cykl fotografii Topologiie,  Przedstawiona w nim cielesność splata się z otwarta kompozycją abstrakcyjną. Mikołaj Tkacz snuję historie w oparciu o stare zabawki, które w dzieciństwie otrzymał od rodziców. Mikołaj Sobczak na podstawie rozmowy z matką, pisze piosenkę próbując poradzić sobie z rodzinnym dramatem, zaś rysunki Magdy Starskiej wizualizują podświadomy strumień, w którym zaklęte są rozmaite obawy, traumy i koszmary, skrywające się w zakamarkach każdego domu.

Dom na głowie
Artyści: Sandra Gałka, Małgorzata Goliszewska, Andrzej Lachowicz, Karolina Mełnicka, Adam Rzepecki, Mikołaj Sobczak, Magda Starska, Mikołaj Tkacz
Kuratorzy: Artur Rozen, Rafał Żarski
Od 10 do 27 sierpnia 2016 roku
Wernisaż 9 sierpnia 2016, godz. 19.00
Zona Sztuki Aktualnej w Szczecinie

Dodaj komentarz