• 2016-08-05

Gudzowaty blisko natury

Wystawa fotografii Tomasza Gudzowatego Closer w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli składa się z blisko 100 zdjęć prezentujących dziką i nieokiełznaną przyrodę. Tematy przewodnie wystawy to potęga i nieodparte piękno natury oraz monumentalne zwierzęta. Prace zostały wykonane między innymi na Falklandach i w Południowej Georgii.

fot. Tomasz Gudzowaty (źródło: materiały prasowe organizatora)

fot. Tomasz Gudzowaty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Gudzowaty debiutował w połowie lat 90., ale jego nazwisko trafiło na czołówki gazet w 1999 roku dzięki pierwszej nagrodzie w kategorii Przyroda na World Press Photo. Przed nim po wyróżnienie w najważniejszym międzynarodowym konkursie fotografii prasowej sięgnęło zaledwie kilku Polaków. Pamiętne zdjęcie, przedstawiające dwa młode gepardy tuż przed zabiciem swojej pierwszej ofiary, zostało wysoko ocenione zarówno jako dokument przyrodniczy, jak i dzieło artysty o rozpoznawalnym, osobistym stylu, trafiając nie tylko na łamy prestiżowych publikacji, jak „Cartier Art Magazine”, ale nawet do encyklopedii, szkolnego podręcznika i na znaczki pocztowe.

Gudzowaty odbył później jeszcze kilka podróży po Afryce subsaharyjskiej, wzbogacając swój dorobek o setki zdjęć słoni, lwów, gepardów, antylop gnu, zebr i innych zwierząt oraz o kolejne nagrody. W roku 2008 udał się na Antarktydę, przywożąc stamtąd unikatowe zdjęcia pingwinów cesarskich żyjących w odległej kolonii na Morzu Weddella. Na południową półkulę powrócił kilka lat później, w 2014 roku, tym razem fotografując bogatą faunę Falklandów i Południowej Georgii.

Fotografia przyrodnicza Gudzowatego, zachowując charakter dokumentu i wierność tradycji klasycznego fotoreportażu, wyróżnia się ekspresyjną, wyrafinowaną formą plastyczną, co jest widoczne zwłaszcza w jego obrazach wspaniałych spektakli natury, takich jak doroczna migracja gnu lub sezon lęgowy w wielotysięcznych koloniach pingwinów. Będąc równie uważnym obserwatorem wydarzeń w wielkiej skali oraz najdrobniejszych szczegółów, Tomasz Gudzowaty stawia widza oko w oko z naturą, ukazując jej piękno.

Tomasz Gudzowaty, Closer
Od 17 lipca do 4 września 2016 roku
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Dodaj komentarz