Księga ryb Williama Goulda

Arcydzieło współczesnej literatury wyróżnione m.in. Commonwealth Prize – tak można by podsumować Księgę ryb Williama Goulda, która ukaże się 1 września w nakładzie Wydawnictwa Literackiego. Autorem jest Richard Flanagan, tegoroczny gość Festiwalu Conrada w Krakowie.

„Księga ryb Williama Goulda” (źródło: mat. pras. wydawcy)

„Księga ryb Williama Goulda” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Dawno, dawno temu, gdy Ziemia była wciąż młoda, a ryby w morzu i wszelkie stworzenia na lądzie nie były jeszcze zagrożone wyginięciem, mężczyzna o nazwisku William Buelow Gould został skazany na dożywocie w najstraszniejszej kolonii karnej Imperium Brytyjskiego. Wysepka Sary, zapomniana przez Boga część Ziemi van Diemena, stała się dla niego całym światem. Pewnego dnia więzienny lekarz zleca Gouldowi sporządzenie albumu z rysunkami ryb, zamieszkującymi okoliczne wody.

Księga ryb Williama Goulda to szczytowe osiągnięcie Richarda Flanagana, któremu patronują najwybitniejsi twórcy w historii literatury, od Cervantesa i Flauberta po Melville’a i Conrada. To powieść, która jest epicką historią XIX-wiecznej Tasmanii i Australii, a jednocześnie współczesną bajką, horrorem i wzruszającą opowieścią o miłości. A najbardziej nieprawdopodobne jest to, że William Buelow Gould istniał naprawdę.

Richard Flanagan (ur. 1962) – australijski pisarz pochodzący z Tasmanii. Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Bookera (2014). Księga ryb Williama Goulda to trzecia po Ścieżkach Pólnocy i Klaśnięciu jednej dłoni powieść autora ukazująca się w Wydawnictwie Literackim.

Richard Flanagan, Księga ryb Williama Goulda
Premiera: 1 września 2016 roku
Przeł. Maciej Świerkocki
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR