• 2016-08-05

Paleta dźwięków podczas 5. Meskalina Festival

Od 8 do 14 sierpnia w Środzie Wielkopolskiej odbywa się 5. edycja Meskalina Festival (wcześniej Meskalina Blues Festival). Po czterech edycjach jako Meskalina Blues Festival w tym roku festiwal ewoluuje: nie tylko zmienia lokalizację i formułę na bezpłatną, ale też poszerza wachlarz muzycznych gatunków.

„Meskalina Festival 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Meskalina Festival 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku po raz pierwszy wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny. W ramach koncertów głównych organizatorzy stawiają na rodzimych artystów, którzy w minionym roku pochwalili się znaczącymi wydawnictwami płytowymi, m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, Shy Albatross, Clock Machine, Katedra, Bass Astral x Igo, czy Gruff. Wystąpią także Łąki Łan, J.J. Band oraz Pidgyn.

Festiwalowi towarzyszy szereg innych wydarzeń, m.in. msza św. w oprawie gospel, teatr, panele dyskusyjne, nocne jam session, Przegląd Zespołów na zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej, oraz warsztaty łucznicze, dreadów, pierwszej pomocy, oraz jogi. Ideą Meskalina Festival jest jest krzewienie pozytywnej myśli i rozwój człowieka.

Podczas 5. Meskalina Festival usłyszymy funk, rock, folk, blues, a nawet ambient i electro. Spoiwem dla artystów występujących w programie jest fakt, że na przestrzeni minionych 12 miesięcy pochwalili się nowymi wydawnictwami. Z tego warunku wyłamuje się jedynie grupa Łąki Łan, która wystąpi jako gwiazda pierwszego dnia koncertów w średzkim Parku Łazienki.

Warto przy tym zaznaczyć, że są to wydawnictwa, które w dobie nikłego zainteresowania tradycyjnymi albumami, bynajmniej nie przeszły bez echa: Święto Słońca Kapeli ze Wsi Warszawa zgarnęło Fryderyka w kategorii album roku – muzyka korzeni, Zapraszamy na łąki zespołu Katedra (finalisty Must Be The Music) zajęło 2. miejsce w plebiscycie miesięcznika „Teraz Rock” na najlepszy debiut 2015 roku, doskonałe recenzje zbiera także wydane w kwietniu Woman Blue – debiutanckie dzieło Shy Albatross, czyli najnowszego projektu Natalii Przybysz i Raphaela Rogińskiego.

Ponadto w Środzie będzie można usłyszeć Clock Machine (wiosną ukazał się ich drugi album Love), Pidgyna (solowy projekt Michała Gołąbka z Rust, w czerwcu miał premierę album Release), Bass Astral x Igo (elektroniczny projekt Igora Walaszka i Kuby Tracza z Clock Machine, w czerwcu debiutowali płytą Discobolus), bluesowe Gruff (debiutowali w 2015 roku płytą Johnson’s Buisness), J.J Band i jedyny zagraniczny akcent w programie – francuskie You Said Strange.

„Meskalina Festival 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Meskalina Festival 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

5. Meskalina Festival rozpocznie się już 8 sierpnia. Pierwsze dni festiwalu upłyną pod znakiem warsztatów, wystaw i plenerowego kina. W piątek 12 sierpnia na zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowych odbędzie się Przegląd Zespołów. Koncerty główne imprezy odbędą się w weekend 13-14 sierpnia w Parku Łazienki. Oba dni zwieńczy nocne jam session nad sąsiednim jeziorem średzkim.

Meskalina Festival
Od 8 do 14 sierpnia 2016
Fabryka Kurzu
Środa Wielkopolska

Dodaj komentarz