• 2016-08-05

Czas na Jodowanie

Jodowanie to nic innego jak przyjemne popołudnie z muzyką jazzową i rozrywkową na świeżym powietrzu. Koncerty 7 i 14 sierpnia odbywać się będą przy kolumnadzie, w Parku im. J. J. Haffnera w Gdańsku Brzeźnie i są nawiązaniem do dawnej tradycji koncertów w kurorcie.

DO ŚË (źródło: materiały prasowe organizatora)

DO ŚË (źródło: materiały prasowe organizatora)

7 sierpnia, godz. 18.00 – Alberti & Białek Acoustic Duo

Skład zespołu:
Dario Alberti – gitara akustyczna
Szymon Białek – gitara akustyczna

Polsko-włoski akustyczny duet, tworzony przez dwóch przyjaciół- gitarzystów mieszkających w  Gdańsku. Każdy z nich reprezentuje inne doświadczenia i światy muzyczne i inną stylistykę gitarową, łączy ich jednak pasja do muzyki Gypsy Jazzowej i właśnie ten gatunek muzyczny stał się fundamentem, na którym oparli swoją muzyczną współpracę. Na ich repertuar składają się żywiołowe i dynamiczne aranżacje znanych utworów i standardów muzycznych. Przy aranżowaniu utworów muzycy inspirują się różnymi gatunkami muzycznymi i korzystają z rozmaitych technik wykonawczych łącząc je według własnego upodobania i  starając się tworzyć uniwersalną i międzygatunkową muzykę przeznaczoną dla szerokiego grona odbiorców.

7 sierpnia, godz. 19. 15Jakim Cudem

Skład zespołu:
Małgorzata Żurańska-Wilkowska – wokal
Irena Filuś – skrzypce
Katarzyna Nürnberg – piano, elektronika
Anita Sobiechowska – kontrabas/bas
Joanna Glubiak – perkusja

Skład, który czerpie swoje inspiracje z muzyki ludowej – konkretnie z muzyki kujawskiej. Aranżacje skupiają w sobie jazz, elektronikę oraz tradycyjną muzykę kujawską.  Zespół pracujemy obecnie nad pierwszą płytą, koncertuje oraz bierze udział w Festiwalach Folkowych (ostatnie dokonanie Złota Fujara – I nagroda na Dragon Folk Festiwal w Poznaniu). Dotąd Jakim Cudem nie miał jeszcze okazji grać w Trójmieście, a zatem występ na Jodowaniu będzie premierową odsłoną trójmiejską.

14 sierpnia, godz. 18.00 – 12 Kamieni/12 K

Skład zespołu:
Izabela Krasucka – wokal
Kinga Hornik – wokal
Agnieszka Borowska – wokal
Michał Ludwik – wokal, gitara akustyczna
Mikołaj Basiukiewicz – instrumenty klawiszowe
Piotr Szajrych – gitara basowa
Krzysztof Pawłocki – gitara elektryczna
Łukasz Łapiński – perkusja, pady

12 Kamieni to zespół, skupiający się wokół muzyki, związanej z wiarą chrześcijańską, zaproponowanej w formie rozrywkowej, bazującej na profesjonalnych aranżacjach wykształconych muzyków. Większość kompozycji (zarówno tekst, jak i muzyka) to kompozycje autorskie. Zespół zgromadził już własny materiał, który w najbliższym czasie będzie rejestrowany i wydawany w postaci debiutanckiej płyty.

14 sierpnia, godz. 19.15 – Alicja Serowik – DO ŚË

Skład zespołu:
Alicja Serowik – wokal
Michał Marek Ciesielski – fortepian / aranżacje
Piotr Szajrych – kontrabas
Adam Golicki – perkusja

DO ŚË – taki tytuł nosi debiutancki krążek urodzonej na Kurpiach wokalistki Alicji Serowik. Za namową kilku osób, m.in. Krystyny Stańko i Grzegorza Piotrowskiego, a także pod wpływem coraz to nowszych i bogatszych spotkań muzycznych, Alicja postanowiła wrócić do swoich korzeni i stworzyć projekt Pieśni kurpiowskich w aranżacjach szeroko pojętej muzyki improwizowanej. Jest to projekt sięgający do bogactwa muzyki ludowej, klasycznej i jazzowej. Jest to także próba znalezienia nici porozumienia między tymi różnymi muzycznymi światami. Kanwą inspiracji stała się pieśń kurpiowska Szymanowskiego Uwoz, mamo.

Do udziału w projekcie zaprosiła znakomitych muzyków, a zarazem kolegów z uczelni, o otwartych i szerokich muzycznych horyzontach, a także mocno zarysowanym indywidualizmie: pianistę Michała Marka Ciesielskiego, odpowiedzialnego również za aranżacje wybranych utworów, kontrabasistę Piotra Szajrycha oraz perkusistę Adama Golickiego.

Muzycy stworzyli dzieło, które stało się spoiwem dla różnobarwnych środków muzycznego wyrazu. Zaczerpnęli z samego źródła – źródła wiecznie bijącego, starając się ukazać tę nieuchwytną melancholię, tęsknotę, kroplę duszy i zadumy, zarazem światło i mrok, a także to, co łagodne i surowe, aby choć na chwilę zabrać słuchaczy w inny wymiar. DO ŚË, czyli do kurpiowskich korzeni.

Jodowanie
7 i 14 sierpnia 2016 roku
Park im. J.J. Haffnera Gdańsk

Dodaj komentarz