• 2016-08-05

Z chirurgiem na cztery ręce

Etiudzie będzie poświęcona kolejna czternasta już edycja festiwalu Chopiniana. Podczas dwóch weekendów września w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku będzie można przyjrzeć się temu wyjątkowemu w twórczości Chopina gatunkowi w kontekście dzieł innych wybitnych kompozytorów, które wykonają światowej sławy pianiści.

„Chopiniana – 14. Dni Fryderyka Chopina” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Chopiniana – 14. Dni Fryderyka Chopina” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

O wydanym zbiorze etiud Chopina op. 10 berliński krytyk Ludwig Rellstab pisał: „kto ma proste [palce], nie powinien ich grać, w każdym razie nie wtedy, kiedy w pobliżu nie ma chirurga”. Nikt przed Chopinem nie tworzył etiud tak trudnych i wymagających, a jednocześnie tak doskonałych. To za jego sprawą nastąpił przełom w historii tego gatunku – etiuda przestała być tylko dydaktycznym ćwiczeniem techniki. Stała się utworem artystycznym.

Pierwszy koncert będzie poświęcony poprzednikom Chopina. Na historycznych instrumentach, począwszy od wirginału poprzez pianoforte Steina po kopię fortepianu Pleyela z czasów Chopina, zagrają światowej sławy pianista Tobias Koch oraz Katarzyna Drogosz – muzycy specjalizujący się w wykonawstwie utworów dawnych na instrumentach z epoki. Dzień wcześniej poprowadzą oni prezentację i kurs gry na pianoforte.

Wyjątkowych artystów nie zabraknie także w kolejny weekend festiwalu. 9 września etiudy Chopina, Liszta i Rachmaninowa zagra Szymon Nehring – jedyny Polak wśród laureatów ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Na zakończenie festiwalu 11 września zagra Clare Hammond – ceniona angielska pianista chętnie sięgająca po polski repertuar.

Clare Hammond, fot. Julie Kim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Clare Hammond, fot. Julie Kim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chopiniana to nie tylko koncerty, ale także towarzyszące im wydarzenia, również o charakterze edukacyjnym. W tym roku w Płocku, już po raz czwarty w historii festiwalu, odbędzie się edukacyjna gra miejska dla młodzieży Nieznana etiuda. Współzawodniczące między sobą grupy uczestników będą miały za zadanie odnaleźć na terenie Płocka nieznaną dotąd etiudę Chopina. Aby skompletować wszystkie części etiudy będą musieli zderzyć się z zadaniami o trzech stopniach trudności. Podobnie jak etiudy są systematycznym i wszechstronnym sposobem zdobywania umiejętności wykonawczych, tak też i gracze będą mieli szansę zmierzyć się z określonym obszarem aktywności (ruchowej, medialnej, manualnej) kształcącej na coraz wyższym poziomie.

Chopiniana – 14. Dni Fryderyka Chopina | Z chirurgiem na cztery ręce
Od 2 do 4 i od 9 do 11 września 2016 roku
Opactwo Pobenedyktyńskie w Płocku

Dodaj komentarz