O północy w Pera Palace

O północy w Pera Palace to opowieść o narodzinach współczesnego Stambułu. Książka Charlesa Kinga ukaże się 17 sierpnia nakładem Wydawnictwa Czarne.

Charles King, „O północy w Pera Palace” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Charles King, „O północy w Pera Palace” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Na początku XX wieku słabnące imperium osmańskie wydało ostatnie tchnienie; z gruzów wieloetnicznego giganta stopniowo wyłaniała się współczesna Republika Turcji. Był to niezwykły czas w dziejach Stambułu. Po Pera Palace kręciło się tak wielu agentów obcych wywiadów, że obsługa hotelu musiała ich prosić o odstępowanie stolików gościom. Przybyli z Rosji emigranci sprzedawali na ulicach rodzinne pamiątki. Wśród rosyjskich przybyszów był czarnoskóry Amerykanin, który założył pierwszy w mieście klub jazzowy. Turecka królowa piękności zdobyła tytuł Miss Universe, a profesor z Bostonu odsłonił ukryte skarby Hagii Sophii. Pierwszy turecki prezydent Kemal Atatürk, muzułmańska feministka Halide Edip, przebywający na wygnaniu Lew Trocki i przyszły papież Jan XXIII walczyli o nowe wizje wolności człowieka. W czasie II wojny światowej przybywali tu niemieccy intelektualiści uciekający przed nazizmem, a żydowscy działacze starali się pomóc swoim rodakom opuścić okupowaną przez Hitlera Europę.

O północy w Pera Palace to pełen życia, barw, zapachów i dźwięków portret najbardziej europejskiego z muzułmańskich miast.

Charles King, O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu
Premiera: 17 sierpnia 2016 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz