• 2016-08-04

Igrzyska olimpijskie na fotografiach

Od 3 sierpnia w Oddziale Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę fotografii 120 lat igrzysk olimpijskich. Łodzianie w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich.

Fotografia ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

5 sierpnia rozpoczną się kolejne letnie igrzyska olimpijskie. Po raz pierwszy w historii odbędą się one w Ameryce Południowej – brazylijskim Rio de Janeiro. Igrzyska olimpijskie są konsekwencją pomysłu na ożywienie „greckiej legendy”. Wpływ na ich organizację miały odkrycia archeologiczne, przede wszystkim związane z odkopanymi przez archeologów ruinami Olimpii (prace prowadzone były od 1829 roku). „Odkrycie” starożytnych igrzysk stanowiło asumpt do podjęcia w drugiej połowie XIX w. decyzji o reaktywacji idei olimpijskiej.

Nowożytne igrzyska olimpijskie zostały zorganizowane po raz pierwszy w Atenach, w 1896 r. W ciągu 120 lat stały się zarówno najważniejszą sportową imprezą, a także jednym z najistotniejszych ruchów ogólnoświatowych, ogniskujących zainteresowanie nie tylko sportowych kibiców. Reprezentacja Polski po raz pierwszy wystąpiła na igrzyskach w Paryżu, w 1924 r. Od początku w składzie drużyny znajdowali się sportowcy z Łodzi oraz najbliższego regionu. Jeszcze w okresie międzywojennym zdobyliśmy pierwsze olimpijskie medale: dyskobolka z Pabianic – Jadwiga Wajs (dwukrotnie) oraz łodzianka Maria Kwaśniewska w rzucie dyskiem. Po 1945 r. łódzcy sportowcy wywalczyli kolejnych 12 medali.

Wystawa 120 lat igrzysk olimpijskich przybliży zarówno historię igrzysk olimpijskich, jak i biorących w nich udział sportowców z Łodzi. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną olimpijskie pamiątki łodzianek i łodzian oraz plakaty z letnich igrzysk olimpijskich.

Fotografia ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Otwarciu wystawy w dniu 3 sierpnia towarzyszyć będzie prelekcja ilustrowana prezentacją multimedialną: Łódź olimpijska. Łodzianie w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich – prowadzenie: Sebastian Glica. Uczestnicy prelekcji zostaną nie tylko zaznajomieni z historią olimpijskich startów łodzian, ale także dowiedzą się, dlaczego w nazwie zawodów w Rio de Janeiro pojawia się informacja, że będą to 31. Igrzyska (choć faktycznie sportowcy będą latem rywalizować o olimpijskie medale po raz 28.), a także z jakiego powodu igrzyska w 1956 r. odbyły się na dwóch kontynentach: w Australii i Europie.

120 lat igrzysk olimpijskich. Łodzianie w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich
Kurator: Sebastian Glica
Od 3 sierpnia do 30 grudnia 2016 roku
Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łódzi

Dodaj komentarz