• 2016-08-03

Rok 2015 w obiektywie polskich fotoreporterów

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbędzie się wernisaż wystawy 156 zdjęć laureatów 12. edycji konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto.  Nagrodzone w tym roku zdjęcia to wydarzenia, którymi żyła Polska i świat w 2015 roku, ale również zwykła codzienność dostrzeżona w unikatowy sposób, czego przykładem jest Zdjęcie Roku autorstwa Joanny Mrówki.

fot. Joanna Mrówka (źródło: materiały prasowe organizatora)

fot. Joanna Mrówka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niezwykły moment z codzienności w madryckim zoo uchwycił jeden z lokalnych laureatów konkursu – Paweł Wyszomirski. Jego zdjęcie, które zajęło II miejsce w kategorii Przyroda, to sytuacja, gdy opiekunka goryli robi sobie zdjęcie, tzw. selfie, z młodym osobnikiem o imieniu Gwett.

Kiedyś postanowiłem sobie, że nie będę fotografował ludzi, którzy robią zdjęcia komórkami. Uważałem, że to za łatwe, zbyt powszechne i że właściwie nie wymaga wiele fotograficznego wysiłku. Nagroda w konkursie jest więc wyróżnieniem, ale także lekcją pokory, której w fotografii nigdy za wiele. Ta sytuacja wydarzyła się dość niespodziewanie, ale z jakiegoś powodu od razu wydawała mi się wyjątkowa. Są takie fotografie, o których wie się, że są w jakiś sposób specjalne już w czasie ich wykonywania. Pod względem czasu reakcji i samego zrobienia zdjęcia to była raczej fotografia uliczna, cieszę się więc, że zdjęcie wykonane w ten sposób nabrało symbolicznego znaczenia i wielowymiarowości. To moim zdaniem największa sztuka w fotografii – tak o swoim nagrodzonym zdjęciu powiedział Paweł Wyszomirski.

Innym laureatem jest Michał Szlaga, który zajął III miejsce w kategorii Kultura i sztuka. Nagrodzone zdjęcie zostało zrobione w Zakładzie Karnym w Iławie. Dokumentuje jedną z akcji artystycznych Jerzego Bohdana Szumczyka Lisowczycy, prowadzoną w wybranych więzieniach w Polsce przez najciekawszych polskich artystów młodego i średniego pokolenia.

Tegoroczny zestaw 156 nagrodzonych zdjęć został wybrany przez Jury pod przewodnictwem Macieja Jeziorka w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Agnieszka Rayss, spośród ponad 6 tys. fotografii nadesłanych przez 348 fotoreporterów. Są one prezentowane w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Człowiek, Kultura i Sztuka oraz Przyroda. Pełna lista laureatów 12. edycji konkursu znajduje się poniżej.

Wystawie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie towarzyszyć będą również dwudniowe, bezpłatne warsztaty fotograficzne, które poprowadzi znana polska fotografka Karolina Jonderko. Przez cały czas trwania wystawy organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież szkolną do udziału w konkursie Moje zdjęcie roku. Szczegółowe informacje dostępne są w miejscu ekspozycji wystawy.

Rok 2015 w obiektywie polskich fotoreporterów
Wystawa prac laureatów 12. edycji konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2016
Organizator: Bank Zachodni WBK
Od 5 do 24 sierpnia 2016 roku
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz