Weekend z literaturą w MOCAK-u

W trakcie wakacji Biblioteka MOCAK-u zaprasza na weekendowe spotkania z pisarzami, warsztaty, literackie oprowadzania oraz panele dyskusyjne dotyczące procesu powstawania książki. Najbliższy Weekend z literaturą odbędzie się 6 i 7 sierpnia.

Weekendy z literaturą (źródło: materiały prasowe organizatora)

Weekendy z literaturą (źródło: materiały prasowe organizatora)

6 sierpnia (sobota): 

15.00 – Zabawy z książką

Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 5–7 lat, inspirowane książką O zajączku, który nie potrafił zliczyć do trzech Ludwika Górskiego, z ilustracjami Mieczysława Piotrowskiego. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zgłoszenia pod adresem mailowym biblioteki MOCAK-u.

17.00 – spotkanie z Wojciechem Nowickim dotyczące specyfiki eseju jako gatunku literackiego.

Wojciech Nowicki – pisarz, eseista, kurator wystaw fotograficznych i krytyk kulinarny. Jest autorem dwóch zbiorów esejów poświęconych fotografii: Dno oka (2010), który znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011, oraz Odbicie (2015). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii eseistyka za tom Salki.

7 sierpnia (niedziela):

15.00 – Drugie Życie Książki

Wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym organizatorzy zapraszają do udziału w bezgotówkowej wymianie książek. Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek, koniecznie w dobrym stanie. Pozycje wydane do 1995 roku można wymienić tylko na takie, które również ukazały się do tego czasu, natomiast publikacje wydane po 1995 roku na dowolną książkę. Obieg książek ożywia domowe biblioteki, ułatwia spotkania z literaturą i poszerza czytelnicze horyzonty, pozwalając zamienić publikacje już przeczytane, mniej przydatne czy nietrafione na szukane od dawna lub zupełnie nieoczekiwane pozycje. Podarowanie drugiego życia książkom jest przyjemne i bardzo proste!

16.00 – literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego

Oprowadza Filip Skowron – etnolog i polonista, doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

17.00 – dyskusja ekspercka

Spotkanie poświęcone pracy wydawcy, z udziałem zaproszonych gości:

Barbara Kęsek-Bardel – z wykształcenia historyczka sztuki, z zawodu wydawca. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Znak, w którym przebyła długą drogę od stażysty do członka zarządu.

Stanisław Danecki – redaktor, absolwent edytorstwa na gdańskiej polonistyce. Oprócz redagowania projektuje i składa książki. Przez kilkanaście lat zastępca redaktora naczelnego w wydawnictwie słowo/obraz terytoria. Od 2013 roku współwłaściciel Wydawnictwa w Podwórku.

Dorota Szmit – absolwentka slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego, słuchaczka Studium Rachunkowości i Finansów. Specjalizuje się w pozyskiwaniu środków na projekty wydawnicze. Przez kilka lat pracowała w dziale handlowym i finansowym wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Od 2013 roku współwłaścicielka Wydawnictwa w Podwórku.

Prowadzenie: Maciej Jakubowiak – literaturoznawca, krytyk literacki, redaktor magazynu dwutygodnik.com, doktorant w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmuje się związkami prawa autorskiego z literaturą nowoczesną. Jego teksty można znaleźć między innymi w „Tekstach Drugich”, „Tygodniku Powszechnym”, „Wielogłosie”, „Popmodernie” i „FA-arcie”. Pochodzi z Żor, mieszka w Krakowie.

Kolejny Weekend z literaturą odbędzie się w dniach 10–11 września. Będzie poświęcony powieściom graficznym i komiksowi.

Weekend z literaturą
Od 6 do 7 sierpnia 2016 roku
MOCAK
Kraków

Dodaj komentarz