Mood for Wood

Mood for Wood ekscytujące warsztaty projektowe dla studentów kierunków projektowych z Polski, Czech i Niemiec. 40 studentów w terminie od 29 sierpnia do 6 września swoimi projektami postara się zmienić cztery lokalizacje na ulicy Święty Marcin w Poznaniu.

„Mood for Wood” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Mood for Wood” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty dla studentów kierunków projektowych z Polski, Czech i Niemiec . W warsztatach weźmie udział 40 studentów, którzy pod okiem młodych architektów i projektantów w 4 grupach zaprojektują i wykonają meble/ przestrzenie do wypoczynku dla dziedzińców zlokalizowanych w pobliżu jednej z głównych ulic Poznania – ul. Święty Marcin.

Wybrane do projektu dziedzińce mają różne uwarunkowania przestrzenne, innych odbiorców , pełnią różne funkcje. Odbiorcami projektów wykonanych przez uczestników tej edycji będą : Centrum Kultury Zamek – wiodąca instytucja kulturalna w regionie, Towarzystwo Wiedzy Powszechnej- lider Koalicji Święty Marcin – stowarzyszenia mieszkańców i przedsiębiorców animującego życie kulturalne na ulicy, Kino Muza – miejsce kultowe, jedno z nielicznych działających kin studyjnych oraz Biblioteka Uniwersytecka UAM. Studenci spotkają się z użytkownikami , którzy będą mieli aktywny wpływ na kształt projektów (partycypacja), powstaną po wysłuchaniu ich potrzeb i marzeń co do tej przestrzeni publicznej.

Warsztaty Mood for Wood wyróżniają się na tle innych warsztatów studenckich realizacją projektów warsztatowych, które będą miały rzeczywisty wpływ na życie i rozwój społeczności lokalnych.

Tutorzy:

Petr Smidek – architekt, absolwent Wydziału Architektury na Uniwersytecie Technicznym w Brnie. Prowadził projekty badawcze na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie i Ljubjanie. Po zakończeniu studiów pracował w wielu renomowanych pracowniach architektonicznych w Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech. Jest współzałożycielem oraz jednym z redaktorów powstałego w 2001 roku portalu o współczesnej architekturze, gdzie odpowiada za sekcję architektury międzynarodowej. Od 2008 roku jest pracownikiem naukowym na Uniwersytecie technicznym w Libercu.

Nicol Galeova – architekt, absolwentka Wydziału Architektury na Uniwersytecie Technicznym w Brnie. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracują w renomowanych pracowniach architektonicznych w Szwecji i Finlandii. Od 2002 roku prowadzi własną pracownię architektoniczną Collab studio. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Technicznym w Brnie.

Nils Wenk – architekt, absolwent Uniwersytetu Technicznego w Cottbus Senfenberg. Asystent na Wydziale Projektowania Konstrukcji na Uniwersytecie Technicznym w Cottbus Senfenberg. W 2010 roku założył własną pracownię architektoniczną Wenk Architekten w Berlinie. Jednym z głównych pól działalności pracowni są projekty rewitalizacji i modernizacji budynków podlegających opiece konserwatorskiej. Jednym z najbardziej znanych projektów Wenk Architekten jest projekt przebudowany XIX wiecznej przepompowni w Berlinie (Pumpwerk Neukölln) na prywatne mieszkanie i galerie sztuki artystów Michael’a Elmgreena i Ingara Dragseta. Architekt jest laureatem wielu nagród m.in. Hans-Schaefers-Preis (2010), Heinze ArchitektenAAWARD (2010), DEUBAU- Preis czy Best Architects 14.

Iza Rutkowska – polska artystka, założycielka Fundacji Form i Kształtów. Jej działania z pograniczu designu, architektury i performansu skupiają się na nadawaniu nowych form i kształtów przestrzeni publicznej, angażują społeczności lokalne i często uzyskują rozgłos międzynarodowy. Jej instalacje i projekty prezentowane były mi.in. w Czechach, Brazylii, Włoszech, Austrii czy Portugalii. Została nominowana do tytułu Człowieka Roku 2011 w plebiscycie Wdechy Gazety Wyborczej.

Hugon Kowalski – architekt, w 2011 roku ukończył studia na wydziale Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2010 roku pracuje na uczelni jako asystent kierownika Katedry Architektury i Urbanistyki UA w Poznaniu. Za swój projekt dyplomowy Porozmawiajmy o śmieciach dotyczący problemu slumsów w Bombaju otrzymał jako pierwszy Polak prestiżową nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009–2011.Odbywał praktyki w wielu biurach w Polsce, m.in. Front Architects, jak i w słynnym Studio Foster and Partners w Londynie. Właściciel pracowni UGO architecture, laureat 25 nagród, w tym wielu międzynarodowych. Pierwszy polski architekt, zaproszony do prezentacji wystawy indywidulanej na wystawie główniej Biennale Architektury w Wenecji w Arsenale ( reporting form the front).

Jola Starzak i Dawid Strębicki – architekci i urbaniści. Po ukończeniu studiów w Holandii i wieloletniej pracy dla pracowni projektowych w Belgii oraz w Holandii, otworzyli w 2011 roku własną pracownię projektową. Obecnie pracują nad projektami z dziedziny projektowania mebli, wnętrz, architektury oraz urbanistyki w Polsce i w Belgii. W projektowaniu intryguje ich różnorodna skala działań projektowych: począwszy od skali mebla, poprzez projekty domów i wnętrz aż do skali urbanistyki miasta – aktualnie pracownia pracuje nad planem urbanistycznym dla centrum Strombeek (położonego niedaleko Brukseli). Architektom z pracowni Atelier Starzak Strebicki bliska jest także architektura tymczasowa i eksperymenty w tkance miejskiej, takie jak na przykład projekt tymczasowego zagospodarowania przestrzeni Placu Wolności w Poznaniu, który pracownia realizuje dla międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta oraz projekt mobilnych mebli miejskich, dedykowanych przestrzeni Dziedzińca Urzędu Miasta w Poznaniu. Od 2011 roku architekci współpracują z poznańską School of Form.W tym roku pracownia została zaproszona do wzięcia udziału w 15 Biennale Architektury w Wenecji – jeden projektów architektów – Kijgat jest aktualnie prezentowany na Biennale w Pawilonie Belgijskim.

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na Mood for Wood w terminie od 25 lipca do 7 sierpnia.

Warsztaty Mood for Wood
Organizatorzy: SARP Poznań (Magda Wypusz, Marta Buczkowska, Inga Rolek), Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Zgłoszenia od 25 lipca do 7 sierpnia 2016 roku

Dodaj komentarz