Malarstwo Żarskiego

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na wystawę malarstwa jednego z najpopularniejszych artystów art brut Henryka Żarskiego. Wystawa towarzyszy XI Ogólnopolskiemu Konkursowi Malarskiemu im. Teofila Ociepki.

Henryk Żarski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Henryk Żarski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żarski dysponuje w zauważalny sposób wszystkimi cechami, które charakteryzują dziecięcą umysłowość, jak też dysponuje w obfitości „dorosłymi” zdolnościami wytrwałości i dojrzałości technicznej, które pozwalają mu wykorzystać artystycznie i komunikatywnie swoją egzystencjalną prostotę. ( … ) Jedynie dziecko może w ten sposób poddać się sile swoich emocji oraz magii form i kolorów… Jednakże tylko artysta w najbardziej pełnym tego słowa znaczeniu jest zdolny do uzewnętrznienia tego wewnętrznego bogactwa – mówi Michel Trevoz dyrektor Muzeum Collection de L’Art Brut w Lozannie.

Henryk Żarski jest wielokrotnie nagradzanym artystą na naszym Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki ale nigdy nie miał jeszcze w naszej galerii swojej indywidualnej wystawy. Centrum Kultury w Bydgoszczy prezentuje twórczość niezwykłego człowieka, którego domem były zawsze ośrodki pomocy społecznej, a czterdzieści lat swego życia był izolowany od świata, uważany za człowieka głuchoniemego. To twórczość przyniosła mu wyzwolenie, radość życia, przywróciła światu. Pomoc i życzliwość, którą okazali mu pracownicy DPS Pakówka zaowocowała rozwojem oryginalnego talentu, kolorysty o wielkiej wrażliwości. Powstał świat obrazów Henryka Żarskiego, w którym zatarły się granice między wyobraźnią a rzeczywistością.

Mistrz z Pakówki – malarstwo Henryka Żarskiego
Od 4 sierpnia do 11 września 2016 roku
Wernisaż 4 sierpnia 2016 roku, godz. 18.00
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dodaj komentarz