Czcij ojca swego

Laureatka nagrody Grand Press, autorka głośnego bestsellera Izrael oswojony powraca z gorzką i poruszającą powieścią Czcij ojca swego. To historia nienawiści równie silnej jak wola przetrwania i pokrzepienia, jakie przychodzi z upływem czasu. Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Smak Słowa już 17 sierpnia. Premiera zbiegnie się z wizytą autorki w Polsce.

Ela Sidi, „Czcij ojca swego” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Ela Sidi, „Czcij ojca swego” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Na kartach swej powieści Ela Sidi kreśli sugestywne emocjonalnie krajobrazy, których tłem jest rzeczywistość PRL-u – widziana z perspektywy dziecka, lecz pozbawiona infantylizmu i sentymentalnego idealizowania. W surowej scenerii Polski przełomu lat 70. i 80. XX wieku toczy się życie Ani wychowywanej ciężką ręką przez ojca-alkoholika. Dziewczynka doświadcza okrucieństwa ze strony najbliższego człowieka. Tylko dzięki dziecięcej mądrości i wrażliwość radzi sobie z trudami dojrzewania, budowania własnego świata, którego fundamentem staje się miłość i szacunek.

Powieść Eli Sidi – cenionej publicystki, wielokrotnie nagradzanej autorki artykułów prasowych i twórczyni bloga Gojka z Izraela – intryguje przenikliwością i intensywnością emocji. Portret ofiary i jej oprawcy oraz skomplikowanych zależności między nimi kreśli z iście reporterskim dystansem. Piętnuje przy tym obraz mocno wyidealizowanych rodzinnych relacji, które stają się synonimem złowrogiej, destrukcyjnej siły wdzierającej się za sprawą bezmyślności i podłości dorosłych do dziecięcego świata. Siły, która niszczy skumulowane w nim pokłady ufności, miłości i poczucia bezpieczeństwa.

Czcij ojca swego to powieść z gatunku tych, które są tak prawdziwe i mocne, że mogło je napisać tylko życie. I choć Ela Sidi konfrontuje czytelników z ciemną stroną ludzkiej natury, to jednocześnie przypomina, że karta ludzkiego losu zawsze może się odwrócić.

Ela Sidi (ur.1965) – polska pisarka mieszkająca w Izraelu, tłumaczka z języka hebrajskiego, autorka bloga Gojka z Izraela. Ceniona publicystka, nominowana do Nagrody PAP i uhonorowana w 2014 roku laurem Grand Press. Jej głośny bestseller Izrael oswojony, znalazł się na liście książek nominowanych do Nagrody im. Beaty Pawlak. Ela Sidi będzie gościem festiwalu Literacki Sopot, który odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia, a już 16 sierpnia autorka zawita do Warszawy.

Ela Sidi, Czcij ojca swego
Premiera: 17 sierpnia 2016 roku
Smak Słowa

Spotkanie z Elą Sidi w ramach festiwalu Literacki Sopot
19 sierpnia 2016 roku, godz. 19.00
Państwowa Galeria Sztuki
Sopot

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR