• 2016-08-03

Wira z Powstania

Od tamtych wydarzeń minęło ponad siedemdziesiąt lat, a ona nadal pamięta te ogłuszające dni i płonące noce – mówi George Szlachetko o swej matce, Danucie Wirze” Szlachetko, jednej z ostatnich żyjących uczestniczek Powstania Warszawskiego. Jej wspomnienia Wira z Powstania ukazały się 20 lipca nakładem wydawnictwa W.A.B. Z kolei 9 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie z autorką.

Okładka książki „Wira z Powstania” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Okładka książki „Wira z Powstania” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Obrazy, dźwięki, zapachy. Śmierć była wszędzie, ale życie miało niepowtarzalny smak. To był czas zawieszony, pełen krwi, ognia i ruin miasta, które odchodziło w przeszłość. Danuta miała dziesięć lat, kiedy na Warszawę spadły pierwsze bomby, jako czternastolatka wstąpiła do Szarych Szeregów, a jako piętnastolatka poszła do powstania. Wtedy to stała się Wirą”. Wtedy też zginęła jej najbliższa rodzina: matka, ojciec i starsza siostra.

Po latach powie synowi, że powstanie towarzyszyło jej potem każdego dnia dorosłego życia.

Dopiero co skończyłam piętnaście lat. Byłam naiwna i nie miałam zielonego pojęcia, co się może wydarzyć. Słyszałam, że walki potrwają zaledwie kilka dni, a ponieważ było tak gorąco, miałam tylko sandałki i jasną letnią sukienkę, bawełnianą, w kwiatki. Włosy splotłam w warkocze. Pełna młodzieńczego optymizmu głęboko wierzyłam, że zwyciężymy. Nie znałam się na prowadzeniu wojny, na sile militarnej, ale wydawało mi się, że cała Warszawa albo włączyła się w przygotowania, albo nas wspiera.
(fragment książki)

9 sierpnia o godz. 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie miało miejsce spotkanie z Danutą Wirą” Szlachetko.

Danuta „Wira” Szlachetko (1929) – jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek. Jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów. Po klęsce powstania warszawskiego została wywieziona do Niemiec. Po wyzwoleniu wyjechała do Wielkiej Brytanii. W 2015 roku w Londynie ukazały się jej wspomnienia. Odznaczona Orderem Odrodzenia Polski, Polonia Restituta.

George Szlachetko (1964) – młodszy syn Wiry. Urodzony w Ealing w Zachodnim Londynie, gdzie mieszka i pracuje do tej pory. Przez trzy lata spisywał wojenne i powstańcze wspomnienia swojej matki „Wiry” Danuty Szlachetko, uzupełniając bogatą dokumentację w Polsce.

George Szlachetko, Danuta „Wira” Szlachetko, Wira z Powstania. Wspomnienia
Premiera: 20 lipca 2016 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Spotkanie z Danutą „Wirą” Szlachetko 
9 sierpnia 2016 roku, godz. 18.00
Muzeum Powstania Warszawskiego
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR