W sercu starożytnego miasta

Muzeum Śląskie zaprasza od 20 sierpnia na ekspozycję fotograficzną poświęconą pięciu sezonom badawczym krakowskich archeologów na agorze starożytnego miasta Nea Pafos na Cyprze. Zdjęciom prezentującym prace wykopaliskowe będą towarzyszyć rzadko pokazywane szerokiej publiczności naczynia, z których najstarsze pochodzą z późnej epoki brązu.

„Park archeologiczny”, fot. Robert Słaboński (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Park archeologiczny”, fot. Robert Słaboński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zabytki miasta Nea Pafos zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Miasto, założone pod koniec IV lub na początku III wieku p.n.e., w okresie hellenistyczno-rzymskim pełniło rolę stolicy Cypru i było wówczas siedzibą stratega zarządzającego wyspą z ramienia egipskiej dynastii Ptolemeuszy, a następnie rzymskiego gubernatora. Dziś w Pafos badania archeologiczne prowadzą Cypryjczycy oraz liczne misje zagraniczne, w tym dwie polskie. W roku 2011 do misji archeologicznych działających w starożytnym mieście Nea Pafos dołączyła ekspedycja Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Ewdoksii Papuci-Władyki.

Do największych sukcesów krakowskich archeologów należy zlokalizowanie agory z okresu hellenistycznego, czyli centralnego placu starożytnego miasta Nea Pafos. W trakcie badań odsłonięto wiele pozostałości architektury o charakterze publicznym, które zobaczymy na zdjęciach autorstwa Roberta Słabońskiego. Jednym z nich jest usytuowany w centralnej części agory budynek interpretowany jako świątynia, natomiast drugi – przy południowym portyku – służył przypuszczalnie jako magazyn. Przy wschodnim wejściu na teren agory archeolodzy badali również wnętrze starożytnej studni, która okazała się skarbnicą wiedzy. Gdy przestała być używana, służyła jako śmietnik: była wypełniona przede wszystkim naczyniami, w tym używanymi w ówczesnej kuchni, a także figurkami i monetami.

„Prace konserwatorskie”, fot. Robert Słaboński (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Prace konserwatorskie”, fot. Robert Słaboński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na ekspozycji prezentowane będą również naczynia antyczne pochodzące z Cypru. Najstarsze z nich datowane są na XVII wiek p.n.e., a najmłodsze na III wiek p.n.e. Zabytki, znajdujące się w kolekcji Instytutu Archeologii, w latach 70. XIX wieku książę Władysław Czartoryski przekazał w darze Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie.

W sercu starożytnego miasta, Robert Słaboński
Autorzy wystawy: Ewdoksia Papuci-Władyka, Robert Słaboński, Łukasz Miszk, Małgorzata Kajzer, Maciej Wacławik, Kamila Nocoń, Barbara Zając, Alicja Jurkiewicz
Kurator wystawy: Renata Abłamowicz
Od 20 sierpnia do 27 listopada 2016 roku
Wernisaż 19 sierpnia 2016 roku, godz. 18.00
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz