Dawni mistrzowie w nowej odsłonie

Proza Thomasa Bernharda w formie komiksu? Jak najbardziej! Mahler, jeden z najciekawszych europejskich twórców komiksu alternatywnego, stworzył fantastyczne dzieło – komiksową adaptację słynnej książki austriackiego mistrza, Dawni mistrzowie.

„Dawni mistrzowie” w wersji komiksowej (źródło: mat. pras. wydawcy)

„Dawni mistrzowie” w wersji komiksowej (źródło: mat. pras. wydawcy)

Reger jest zmagającym się z chorobą płuc krytykiem sztuki o filozoficznym i mocno pesymistycznym uosobieniu. Pracuje dla „Timesa” i już od 30 lat, co drugi dzień przesiaduje na ławce w Muzeum Historii Sztuki przed obrazem Siwobrody mężczyzna Tintoretta. Wyjątkami są poniedziałki, kiedy to muzeum jest zamknięte dla zwiedzających. W muzeum Reger rozmyśla, krytykuje i odsłania wszystkie niegodziwości na świecie, a zwłaszcza w jego rodzinnym kraju, Austrii. Oprócz Regera w historii występują Irsigler, muzealny dozorca, i Atzbacher, narrator nastawiony  do rzeczywistości równie krytycznie co Reger.

Ta filozoficzna przypowieść uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł Bernharda. Komiks stworzony z Mahlerem jest równie zabawny, a wyjątkowy styl niemieckiego rysownika dodatkowo wzmacnia przesłanie opowieści.

Nicolas Mahler (ur. 1969) – wiedeńczyk, który publikował swoje satyry w większości ważnych europejskich gazetach. Jego komiksy są wydawane na całym świecie. Polski czytelnik miał okazję poznać Mahlera dzięki takim komiksom jak Pragnienie i Samotność rajdowca.

Thomas Bernhard, Nicolas Mahler, Dawni mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera
Premiera: 23 sierpnia 2016 roku
Wydawnictwo Komiksowe

Dodaj komentarz