Najpiękniejsze fajerwerki ever

29 lipca podczas Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu ogłoszono zwycięzcę konkursu scenariuszowego, zorganizowanego przez Telewizję Kino Polska, Studio Filmowe TOR, Studio Munka-SFP i Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego wybrało tekst Najpiękniejsze fajerwerki ever autorstwa Aleksandry Terpińskiej.

Krzysztof Kieślowski, fot. Alberto Terrile (źródło: creative commons)

Krzysztof Kieślowski, fot. Alberto Terrile (źródło: creative commons)

Najpiękniejsze fajerwerki ever to historia trójki przyjaciół przed trzydziestką, w których wygodne, wielkomiejskie życie wkracza gwałtowny polityczny konflikt, szybko eskalujący w stan przypominający wojnę domową. Inspiracją dla autorki była między innymi sytuacja na Ukrainie. „Mieliśmy na głowie milion drobnych spraw, kiedy tuż obok nas zaczęła toczyć się wojna – mówi Aleksandra Terpińska. – Spędziłam wiele godzin na rozmowach i rozmyślaniach o tym, co by było, gdyby ta sytuacja wydarzyła się w Polsce. Ale film nie ogranicza się do polityki” – autorce w krótkim scenariuszu udało się też opowiedzieć frapującą historię miłosną.

Spośród wielu zgłoszonych tekstów jury wybrało w czerwcu cztery najciekawsze. Finalistów łączy subtelność nawiązania do Kieślowskiego – zauważa Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska. – „Najlepsze teksty brały z oryginału raczej sposób traktowania bohaterów i uważność na szczegół niż gotowe rozwiązania narracyjne. Autorzy finałowych prac zostali zaproszeni do Wrocławia, by wraz z wybranymi reżyserami osobiście zaprezentować swoje projekty. Prezentacje w formule pitchingów miały dla nas kluczowe znaczenie – dawały możliwość poznania reżyserów, ich sposobu myślenia o nadesłanym tekście” – ocenia Joanna Szymańska, producentka filmowa i członkini jury konkursu.

Ogłoszony w marcu konkurs na krótkometrażowy, współczesny scenariusz inspirowany Przypadkiem był jednym z elementów obchodów Roku Kieślowskiego. Zwycięski scenariusz zostanie skierowany do produkcji, a oparty na nim film będzie zaprezentowany prawdopodobnie już podczas grudniowych Europejskich Nagród Filmowych.

Konkurs na scenariusz nowej wersji Przypadku Kieślowskiego
Najpiękniejsze fajerwerki ever,
scenariusz: Aleksandra Terpińska
Organizatorzy:  Telewizja Kino Polska, Studio Filmowe TOR, Studio Munka-SFP, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych
Ogłoszenie wyników konkursu 29 lipca 2016 roku

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR