Najpiękniejsze fajerwerki ever

29 lipca podczas Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu ogłoszono zwycięzcę konkursu scenariuszowego, zorganizowanego przez Telewizję Kino Polska, Studio Filmowe TOR, Studio Munka-SFP i Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego wybrało tekst Najpiękniejsze fajerwerki ever autorstwa Aleksandry Terpińskiej.

Krzysztof Kieślowski, fot. Alberto Terrile (źródło: creative commons)

Krzysztof Kieślowski, fot. Alberto Terrile (źródło: creative commons)

Najpiękniejsze fajerwerki ever to historia trójki przyjaciół przed trzydziestką, w których wygodne, wielkomiejskie życie wkracza gwałtowny polityczny konflikt, szybko eskalujący w stan przypominający wojnę domową. Inspiracją dla autorki była między innymi sytuacja na Ukrainie. „Mieliśmy na głowie milion drobnych spraw, kiedy tuż obok nas zaczęła toczyć się wojna – mówi Aleksandra Terpińska. – Spędziłam wiele godzin na rozmowach i rozmyślaniach o tym, co by było, gdyby ta sytuacja wydarzyła się w Polsce. Ale film nie ogranicza się do polityki” – autorce w krótkim scenariuszu udało się też opowiedzieć frapującą historię miłosną.

Spośród wielu zgłoszonych tekstów jury wybrało w czerwcu cztery najciekawsze. Finalistów łączy subtelność nawiązania do Kieślowskiego – zauważa Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska. – „Najlepsze teksty brały z oryginału raczej sposób traktowania bohaterów i uważność na szczegół niż gotowe rozwiązania narracyjne. Autorzy finałowych prac zostali zaproszeni do Wrocławia, by wraz z wybranymi reżyserami osobiście zaprezentować swoje projekty. Prezentacje w formule pitchingów miały dla nas kluczowe znaczenie – dawały możliwość poznania reżyserów, ich sposobu myślenia o nadesłanym tekście” – ocenia Joanna Szymańska, producentka filmowa i członkini jury konkursu.

Ogłoszony w marcu konkurs na krótkometrażowy, współczesny scenariusz inspirowany Przypadkiem był jednym z elementów obchodów Roku Kieślowskiego. Zwycięski scenariusz zostanie skierowany do produkcji, a oparty na nim film będzie zaprezentowany prawdopodobnie już podczas grudniowych Europejskich Nagród Filmowych.

Konkurs na scenariusz nowej wersji Przypadku Kieślowskiego
Najpiękniejsze fajerwerki ever,
scenariusz: Aleksandra Terpińska
Organizatorzy:  Telewizja Kino Polska, Studio Filmowe TOR, Studio Munka-SFP, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych
Ogłoszenie wyników konkursu 29 lipca 2016 roku

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR