Wiersze zebrane Juliana Kornhausera

Nie oszukujmy się: wszyscy czekali na tę chwilę, nerwowo obgryzając paznokcie, popędzając wydawcę, robiąc zakłady, jak obszerna okaże się książka i co się w niej znajdzie. Nie trzeba się już martwić: Wiersze zebrane Juliana Kornhausera, jednego z najważniejszych współczesnych poetów polskich, właśnie wychodzą na jaw i jest w nich wszystko to, o czym chcieliście wiedzieć, ale baliście się zapytać.

Julian Kornhauser, „Wiersze zebrane” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Julian Kornhauser, „Wiersze zebrane” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Pięćset wierszy znanych i nieznanych, tych z podręczników i tych rozproszonych po czasopismach, tych z pierwszych stron i tych odnalezionych w brulionach, tych oficjalnych i tych z drugiego obiegu, tych dla dzieci i tych nie dla dzieci, krótkich, długaśnych, a i rymowany się znajdzie gdzieniegdzie. Wszystko, co poeta napisał do tej pory, licząc od debiutanckiego Nikifora z 1966 roku, a zatem okrągłe pół wieku twórczości na równie okrągłe siedemdziesiąte urodziny. Począwszy od awangardowej ekspresji, przez siłę politycznej codzienności, zwrot w stronę tego, co prywatne, zepchnięte na dalszy plan. Od wiersza-kwitka z pralni po wiersz-czarną kropkę na pustej stronie, od Nowej Fali i społecznych manifestów po spokój i dystans obserwatora dnia dzisiejszego, od językowego eksperymentu do form haikuidalnych, od bohatera zbiorowego po wątki autobiograficzne, od mówienia wprost po wieloznaczność przekazu.

Julian Kornhauser – profesor, literaturoznawca, krytyk literacki, prozaik oraz tłumacz; jest przede wszystkim cenionym i nagradzanym, stale obecnym w życiu literackim poetą, autorem prześmiewczych zwrotów w stylu „Państwo jest najwybitniejszym poetą polskim”, ale i delikatnych metafor, jak „schludny ryneczek pierwszej miłości”. Człowiekiem uwrażliwionym na los tych, o których nikt nie pamięta, i zapatrzonym w konkret rzeczywistości. Poetą należącym do pokolenia kontestującego władzę w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, następnie towarzyszącym pokoleniu „BruLionu” i spierającym się z nim, wreszcie ważnym punktem odniesienia dla najmłodszych poetów. Wiersze zebrane dają możliwość całościowego oglądu poetyckiego dorobku Juliana Kornhausera, którym nie sposób się znudzić.

Julian Kornhauser, Wiersze zebrane
Premiera: sierpień 2016 roku
Wydawnictwo WBPiCAK

1 komentarz do artykułu “Wiersze zebrane Juliana Kornhausera”

  1. Karolina

    Co się stało, że nie można tej książki nigdzie zdobyć?! Czy premiera w sierpniu się odbyła? Jak i gdzie można ją kupić?

Dodaj komentarz