Rzeźby ze szkła

Pierwsze obiekty z cyklu Uzdrowisko powstają w podwarszawskiej hucie. To tam Dorota Buczkowska zaczyna pracę ze szkłem kryształowym. Ręcznie modelowany materiał nie zawsze poddaje się narzucanej mu formie, pęka. Buczkowska zabiera do domu zarówno pomyślnie ukształtowane elementy, jak i stłuczkę. Niektóre łączy potem z odziedziczonymi pamiątkami – porcelaną, szkłem gospodarczym i artystycznym. Praca ta jest nie tylko budowaniem, ale też kruszeniem, niszczeniem zastanej bryły.

Dorota Buczkowska, „Uzdrowisko” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Buczkowska, „Uzdrowisko” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Buczkowska z zawodu jest zarówno rzeźbiarką, jak i konserwatorką sztuki. Restauracja uszkodzonych eksponatów nie jest jej obca. Tym razem jednak opieką zostają obdarzone przedmioty wadliwie uformowane, zniszczone przez użytkowanie, ukryte głęboko w szafkach. Ich ułomność nie jest tuszowana, przeciwnie: wydobywana na światło dzienne, podkreślana i akceptowana. Następuje rozkwit subtelnych, poranionych form.

Niektóre przedmioty Buczkowskiej zdają się pączkować, rozrastać, pasożytować na sobie. Inne przywodzą na myśl żywicę, która leczniczo zasklepia uszkodzone miejsca roślin. Pięknie kalekie, efektownie załamujące światło, o niebezpiecznie ostrych krawędziach. Wszystkie tracą swoją funkcjonalność, intrygując tajemnicą zapisanych w sobie historii. W Parku Rzeźby umieszczamy je w szklarni – obserwujemy ruch zaklęty w szklanej materii.

Dorota Buczkowska – urodziła się w 1971 roku w Warszawie. Wypowiada się w różnorodnych mediach: rysunku, malarstwie, fotografii, instalacjach i filmach. Podejmuje tematy związane z percepcją cielesności, fizjologią, naturalnymi procesami zmian związanych z czasem i właściwościami materii, obrazując je za pomocą przekazów metaforycznych, czasami zabarwionych poetycką subtelnością. Dorota Buczkowska jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki 1991 – 1998; Wydział Rzeźby 1999 – 2003), Uniwersytetu Warszawskiego (Gender Studies, 1998 – 1999) oraz Villa Arson École Nationale Supérieure D’art w Nicei (2004). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Dorota Buczkowska, Uzdrowisko
Kuratorka wystawy: Ewa Kozik
Współpraca: Anna Theiss
Od 29 maja do 2 października 2016 roku
Park Rzeźby w Królikarni w Warszawie

Dodaj komentarz