Jest samotność przestrzeni

Konserwacja dzieł sztuki oraz twórczość malarska Iwy Petrowej zawsze były ze sobą silnie powiązane. Praca konserwatora dzieł sztuki dawnej i współczesnej m.in. w Polsce, w Danii oraz praca przy ikonach w Bułgarii i w Polsce, miały duży wpływ na twórczość artystki.

Iwa Petrowa Andersen, „Przestrzenie”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwa Petrowa Andersen, „Przestrzenie”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zarówno fascynacja Petrowej sztuką ikon – wyrastała w magicznym blasku złota ikon, jak i wpływ krajobrazu, szczególnie przyrody Północy, mocno oddziałują i w znacznym stopniu formują oraz określają styl jej malarstwa. Iwa Petrowa Andersen o swoich dziełach: „Moje obrazy to efekt eksperymentów z materiałami i różnymi technikami, m.in. złocenia i srebrzenia”.

Materiały/techniki mieszane: akryl, olej, szlag metale (złoty i srebrny), rysunek, collage. Część obrazów jest składana, można je również rozmontować na poszczególne elementy i złożyć w inny sposób. Tematyką zaś jest: pejzaż, człowiek, ale przede wszystkim przestrzeń. Petrowa próbuje „zorganizować” przestrzeń, „umieszczając” w niej krajobraz… Tam, gdzie jest miejsce dla człowieka zostaje przestrzeń i na coś więcej, niedopowiedziane, miejsce jeszcze niewypełnione, puste, samotne… Blask złota i srebra to dla artystki oznaka ponadczasowości. Szuka w tym ciszy i równowagi.

Iwa Petrowa Andersen – urodzona w Bułgarii; ukończyła Liceum Sztuk Pięknych w Sofii. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom magistra w zakresie konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej. Prowadziła wiele prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych w Łodzi; m.in. przy wystroju secesyjnego wnętrza Willi, ul. Wólczańska 31; prace w Pałacach Poznańskiego, Scheiblera, Herbsta. Wykonała konserwacje wielu obrazów i ikon muzealnych, kościelnych i prywatnych. Otrzymała dwa medale Związku Polskich Artystów Plastyków za wykonane prace konserwatorskie, a także odznakę Budowniczego Zamku Królewskiego za prowadzenie prac przy konserwacji pozłacanych drzwi do Sali Tronowej w Zamku Królewskim w Warszawie. Przez 24 lata prowadziła Pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki w Konserveringscentret Vest w Danii. Jako artysta malarz miała w 1978 roku wystawę indywidualną w Galerii Sztuki BWA, Łódź. Brała udział w wystawach zbiorowych ZPAP, tak samo w wystawach zbiorowych duńskich artystów. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w Bułgarii, Polsce, Danii, Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych.

Iwa Petrowa Andersen, „Przestrzeń II”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwa Petrowa Andersen, „Przestrzeń II”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwa Petrowa Andersen. Jest samotność przestrzeni
Kuratorka: Martyna Nowosiad
Od 2 sierpnia do 3 września 2016 roku
Wernisaż 2 sierpnia 2016 roku, godz. 18.00
Galerii Re:Medium, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz