Na zakończenie w Bunkrze Sztuki

Od 19 do 21 sierpnia w krakowskim Bunkrze Sztuki  będą miały miejsce finisaże wystaw Tekst i jego wykonanie i Moiré Krzysztofa Pijarskiego i Auréliena Fromenta. Z tej okazji galeria przygotowała wiele interesujących wykładów, spotkań, warsztatów i pokazów filmów.

Krzysztof Pijarski, Aurélien Froment (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Pijarski, Aurélien Froment (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach finisażu Bunkier Sztuki zaprasza na opowieść o skomplikowanych i fascynujących losach Ołtarza Mariackiego Wita Stwosza, których kolejną odsłonę znajdziemy w pracy Sztos Krzysztofa Pijarskiego. (Od)zyskanie, pokaz archiwalnych filmów o Ołtarzu pochodzących z Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej, rozpocznie się w niedzielę 21 sierpnia o godz. 18.00.

W filmową podróż po zgromadzonych archiwach zabierze widzów Aurélien Froment. Francuski artysta tworzy wizualne eseje i rozmawia z figurami przeszłości, m.in. z Ferdinandem Chevalem, Paolo Solerim oraz Giulio Camillo. Projekcję filmową poprzedzi wstęp Michała Gulika – kulturoznawcy, doktoranta Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ. Seans nigdy dotąd niepokazywanych w Polsce filmów Fromenta odbędzie się 21 sierpnia o godz. 15.00 w Kinie Pod Baranami.

Dla dzieci przygotowano Przekładaniec (21 sierpnia o godz. 11.00) – rodzinne warsztaty inspirowane pracą Auréliena Fromenta Fröbel zfröbelowany i samą postacią Friedricha Fröbla, wyjątkowego pedagoga, twórcy „ogrodów dziecięcych”.

Podczas trwania finisażu widzowie zbadają granice interpretacji prawa, przewodnikiem po meandrach norm i przepisów będzie Wojciech Załuski – profesor w Katedrze Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przyglądając się prezentowanym na wystawie Tekst i jego wykonanie dziełom, gość zaprezentuje wybrane stanowiska rozumienia i interpretacji tekstu prawnego (Co nauce prawa mogą dać sztuki wizualne? – 18 sierpnia o godz. 18.00). Podczas oprowadzania kuratorskiego (20 sierpnia o godz. 17.00) widzowie zastanowią się też nad praktykami włączania sztuk wizualnych w modele interpretacji prawa, a samo wydarzenie będzie miało charakter swobodnej dyskusji z elementami warsztatowymi.

Piotr Wyrzkowski, „Copyright” 1995, fot. Tamara Wyrzkowska  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Wyrzkowski, „Copyright” 1995, fot. Tamara Wyrzkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tych, którzy chcieliby spojrzeć na sztukę w nowy, zaskakujący sposób, Bunkier Sztuki zaprasza do zwiedzania wystaw pod przewodnictwem opiekunów, którzy przygotowali trzy indywidualne ścieżki narracji: Tekst / obraz / działanie, Erozja vs konstrukcja oraz O odkrywaniu.

Szczegółowy opis wydarzeń na stronie Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie.

Finisaże wystaw Tekst i jego wykonanie i Moiré Krzysztofa Pijarskiego i Auréliena Fromenta
Od 19 do 21 sierpnia 2016 roku
Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz