• 2016-07-30

Kino Mocne pod Gwiazdami

31 lipca w ramach cyklu Koncerty pod Gwiazdami będzie można zobaczyć na scenie Amfiteatru Muzeum Etnograficznego w Toruniu koncert Kino mocne, podczas którego wystąpią m.in. Dariusza Makaruka  i Czesława Mozila.

Dariusz Makaruk, fot. Adrian Kwidzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dariusz Makaruk, fot. Adrian Kwidzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Kino Mocne to nowoczesna interpretacja największych przedwojennych szlagierów muzycznych polskiego kina, którą zainicjował producent i wykonawca Dariusz Makaruk. Do tego niezwykłego przedsięwzięcia zaprosił czołowych polskich instrumentalistów jazzowych oraz gościa specjalnego: Czesława Mozila.

Kino Mocne poświęcone jest twórczości Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Alfreda Metodysty i Zygmunta Wiehlera. Utworom towarzyszą teksty Emanuela Szlechtera, Ludwika Starskiego, Jerzego Jurandota, Hanki Ordonówny czy Henryka Herolda Szpilmana. Znamy je z wykonań wybitnych aktorów i piosenkarzy pierwszej połowy XX wieku takich jak Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna oraz Hanna Brzezińska.

Makaruk nadał nowy wyraz utworom zachowując jednak motywy źródłowe kompozycji. Improwizuje z dźwiękami w sposób absolutnie abstrakcyjny. Dzięki czemu współczesność, brzmienie elektroniczne i improwizacja przeplata się z tradycyjnym brzmieniem przedwojennych kompozytorów.

Oryginalne utwory rozbrzmiewały w największych hitach filmowych międzywojennej Polski – Piętro Wyżej 1937 r., Paweł i Gaweł 1938 r., Ada! To Nie Wypada 1938 r., Pani Minister Tańczy 1937 r. i Wrzos z 1938 r.

W toruńskim Muzeum Etnograficznym usłyszymy fuzję elektronicznego jazzu, dynamicznej improwizacji z kontemplacyjnymi pejzażami muzycznymi opartymi na motywach takich przebojów jak Umówiłem się z Nią na Dziewiątą, Dzisiaj Ta Jutro Tamta, W Małym Kinie, Nie Kochać w Taką Noc to Grzech czy Reformy Pani Minister. Całość występu wzbogacona zostanie o multimedia i interaktywne techniki wizualizacji, które sprawią, że postaci znane z przedwojennych ekranów kin ożyją.

Kino mocne,  Makaruk:
Asja Czajkowska – wokal
Łukasz Poprawski – sax
Dariusz Makaruk – live electronics
Marcin Lamch – bas
Sebastian Frankiewicz – perkusja
Czesław Mozil – wokal

Dariusz Makaruk ft. Czesław Mozil | Kino Mocne
31 lipca 2016 roku, godz. 20.00
Centrum Kultury Dwór Artusa Toruń

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR