• 2016-07-30

Kino Mocne pod Gwiazdami

31 lipca w ramach cyklu Koncerty pod Gwiazdami będzie można zobaczyć na scenie Amfiteatru Muzeum Etnograficznego w Toruniu koncert Kino mocne, podczas którego wystąpią m.in. Dariusza Makaruka  i Czesława Mozila.

Dariusz Makaruk, fot. Adrian Kwidzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dariusz Makaruk, fot. Adrian Kwidzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Kino Mocne to nowoczesna interpretacja największych przedwojennych szlagierów muzycznych polskiego kina, którą zainicjował producent i wykonawca Dariusz Makaruk. Do tego niezwykłego przedsięwzięcia zaprosił czołowych polskich instrumentalistów jazzowych oraz gościa specjalnego: Czesława Mozila.

Kino Mocne poświęcone jest twórczości Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Alfreda Metodysty i Zygmunta Wiehlera. Utworom towarzyszą teksty Emanuela Szlechtera, Ludwika Starskiego, Jerzego Jurandota, Hanki Ordonówny czy Henryka Herolda Szpilmana. Znamy je z wykonań wybitnych aktorów i piosenkarzy pierwszej połowy XX wieku takich jak Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna oraz Hanna Brzezińska.

Makaruk nadał nowy wyraz utworom zachowując jednak motywy źródłowe kompozycji. Improwizuje z dźwiękami w sposób absolutnie abstrakcyjny. Dzięki czemu współczesność, brzmienie elektroniczne i improwizacja przeplata się z tradycyjnym brzmieniem przedwojennych kompozytorów.

Oryginalne utwory rozbrzmiewały w największych hitach filmowych międzywojennej Polski – Piętro Wyżej 1937 r., Paweł i Gaweł 1938 r., Ada! To Nie Wypada 1938 r., Pani Minister Tańczy 1937 r. i Wrzos z 1938 r.

W toruńskim Muzeum Etnograficznym usłyszymy fuzję elektronicznego jazzu, dynamicznej improwizacji z kontemplacyjnymi pejzażami muzycznymi opartymi na motywach takich przebojów jak Umówiłem się z Nią na Dziewiątą, Dzisiaj Ta Jutro Tamta, W Małym Kinie, Nie Kochać w Taką Noc to Grzech czy Reformy Pani Minister. Całość występu wzbogacona zostanie o multimedia i interaktywne techniki wizualizacji, które sprawią, że postaci znane z przedwojennych ekranów kin ożyją.

Kino mocne,  Makaruk:
Asja Czajkowska – wokal
Łukasz Poprawski – sax
Dariusz Makaruk – live electronics
Marcin Lamch – bas
Sebastian Frankiewicz – perkusja
Czesław Mozil – wokal

Dariusz Makaruk ft. Czesław Mozil | Kino Mocne
31 lipca 2016 roku, godz. 20.00
Centrum Kultury Dwór Artusa Toruń

Dodaj komentarz