• 2016-07-29

Trzy spektakle Tricklock Company w Teatrze Barakah

Tricklock Company zagrali w Teatrze Barakah w 2014 roku spektakl Finger Mouth. Cieszył się na tyle dużym powodzeniem, że artyści postanowili wrócić po dwóch latach do Krakowa. Spotkamy ich 10 i 11 sierpnia w Teatrze Barakah, w którym zaprezentują dwie sztuki oraz kabaret.

Tricklock Company, plakat (źródło: mat. pras. organizatora)

Tricklock Company, plakat (źródło: mat. pras. organizatora)

Her Murder Ballad
Reż. Elsa Menendez, Alex Knight
10 sierpnia, godz. 20.00

„Ballady morderców” to podgatunek tradycyjnej ballady wyróżniający się narracją piosenki, opisującą konkretne morderstwo. Pierwotnieeuropejskie, te poetyckie pieśni mocno zrosły się z tradycyjną amerykańską muzyką. Często oparte są na prawdziwych wydarzeniach, oddają głos ofiarom, szczegółowo przedstawiają, jak doszło do morderstwa. W Polsce najbardziej znanym przebojem tego gatunku muzyki stał się utwór w wykonaniu Nicka Cave’a i Kylie Minogue, Where the Wild Roses Grow. Odebranie życia ukochanej osobie. Odebranie go dla ukochanej osoby. Postawienie własnego życia w stan zagrożenia. Jakimi ścieżkami podążamy w dół wiedząc, że zawsze istnieje możliwość, by stać się czymś, czego wcześniej nigdy sobie nie wyobrażaliśmy? Morderczynie lub zamordowane kobiety są wywyższane lub demonizowane przez społeczeństwo przy użyciu podobnych metod. Ich życie jest rozbierane na czynniki pierwsze, analizuje się ich urodę, moralność, postawę, przygląda ich moralności, pod kątem niewinności ocenia nawet fryzurę. Ale co skrywa ta fasada? Co prowadzi kobietę do momentu, w którym decyduje się ona użyć przemocy wobec swojego partnera, jego kochanki, wobec dziecka? Jakie faktycznie grzechy skrywają te, z ust których nigdy nie usłyszymy ich wersji prawdy?

Finger Mouth
Reż. Alex Knight
11 sierpnia, godz. 20.00

Finger Mouth to mroczna i jednocześnie zabawna opowieść o podróży młodej dziewczyny przez świat możliwej (ale czy faktycznej?) choroby umysłowej. Oparta na prawdziwych wydarzeniach z przełomu XIX i XX wieku opowieść podejmuje temat młodej dziewczyny próbującej uciec od dziecięcych traum. Ucieczka ta wiedzie ją prosto w czeluście dziwnego, jakby zawieszonego poza czasem szpitala, w którym lekarz bez kłopotu stawia diagnozę: histeria. Diagnozę tę usłyszały swego czasu tysiące kobiet mimo zasadniczo różnych objawów. Komedia Finger Mouth, czerpiąca zarówno z charakterystycznego dla Tricklock Company „fizycznego” stylu gry, jak i z techniki teatru cieni, chociaż bawi – wcale nie opowiada o śmiesznych sprawach.

The Reptilian Lounge
11 sierpnia, godz. 22.00

The Reptilian Lounge zespołu Tricklock Company to nocny kabaret z wieloletnimi tradycjami i jednocześnie najbardziej rozpoznawalna prezentacja teatralna amerykańskiej grupy teatralnej. Na wieczór składa się zdolny rozweselić każdego występ performerów – tancerzy, muzyków, wokalistów, żonglerów, tancerek brzucha, filmowców, komediantów i wielu innych wykonawców, których nie zobaczycie w takim zestawieniu nigdzie indziej. Każdy wieczór jest improwizowany i przez to niepowtarzalny. Wykonawcy krakowskiej odsłony tego specyficznego kabaretu zostali wybrani spośród lokalnych twórców przez zespół Tricklock Company.

Tricklock Company dąży do wcielenia wspólnotowości i zachęca do kreatywnej wymiany myśli we wszystkich swoich przedsięwzięciach. Te dwa cele odciskają również swoje piętno na atmosferze The Reptilian Lounge. Kabaretowy wieczór pierwotnie został pomyślany jako platforma prezentacji najciekawszych artystów ze świata w Albuquerque (Nowy Meksyk, USA), skąd zespół pochodzi. Teraz nocny kabaret przyjeżdża do Krakowa, aby zaprezentować kilka wybranych z kuratorską precyzją, zabawnych i szorstkich, paradoksalnych i nie zawsze grzecznych numerów scenicznych lokalnych wykonawców. Na krakowską odsłonę The Reptilian Lounge składać się będą występy polskich wykonawców wzbogacone kilkoma numerami w wykonaniu członków zespołu Tricklock Company (m. in. Target Girl, The Page Sisters, 10 Second Dance Party, Sociable).

Tricklock Company – zespół działający od 1993 roku, wyrosły z fascynacji polskim Teatrem Gardzienice Grupa skupia się przede wszystkim na pracy zespołowej, kładąc nacisk na przedsięwzięcia teatralne o charakterze działań fizycznych. Od dwudziestu lat prowadzi doroczny festiwal teatralny Revolutions!, kilkutygodniowe święto teatralne prezentujące dokonania zespołów z różnych zakątków świata. Zespół pracuje na stałe w Albuquerque (Nowy Meksyk, USA), wielokrotnie prezentował swoje przedstawienia podczas tournée i w ramach festiwali (występowali m. in. w wielu miastach USA – Chicago, Baltimore, Los Angeles, Seattle; również w Izraelu, Kanadzie, Serbii, Niemczech, na Węgrzech i w Polsce). Ma za sobą pokazy w ramach Festiwalu w Edynburgu oraz Praskiego Quadriennale. W swoim dorobku mają liczne prapremiery, w tym realizacje tekstów napisanych specjalnie dla zespołu (np. pokazywane kilka lat temu w Polsce Kołysanki dla mojego ojca). Tricklock Company od momentu powstania darzą wielką sympatię Polskę, chętnie tu powracają z pokazami swoich przedstawień.

Tricklock Company, Her Murder Ballad / Finger Mouth / The Reptilian Lounge
Od 10 do 11 sierpnia 2016 roku
Teatr Barakah
Kraków

Dodaj komentarz