Max Syron w BWA Wrocław

Co się dzieje, gdy rzeczy zmieniają swą pierwotną postać? Czy uważa się je wówczas za coś nowego? W jakiej relacji pozostają w stosunku do swoich poprzednich tożsamości? Jak można sklasyfikować coś, co stale się zmienia? Takie pytania stawia sobie amerykański artysta Max Syron, który w sierpniu zagości w galerii SiC! BWA Wrocław.

Max Syron, „One Sided Window” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Max Syron, „One Sided Window” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Maxa Syrona skupiać się będzie na „płynności” pojęcia prawdy oraz na obojętności wobec ludzkich wartości. Amerykański artysta próbuje zakwestionować utarte definicje, dzięki którym jest nam łatwiej klasyfikować obiekty i relacje. Wypowiedź jego będzie także próbą odrzucenia klasycznej dychotomii między człowiekiem a naturą i skupienia się na relacjach między przedmiotami, niezależnie od tego, czy w grę wchodzi czynnik ludzki, szkło, fotografia czy dźwięk.

Max Syron przygotuje również performens w formie warsztatów ruchu, które odbędą się w sobotę, 6 sierpnia na wrocławskim Rynku. Będzie to okazja do eksploracji naszej podstawowej zdolności kontrolowania pola percepcji i namysłu nad charakterem bezpośrednich relacji w granicach spojrzenia. Podczas warsztatów zastanowimy się nad potencjałem tkwiącym w ciałach, zwłaszcza w relacji do innych osób i ogólnodostępnej przestrzeni.

Max Syron, „Personal Standards” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Max Syron, „Personal Standards” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Max Syron – pracuje w szkle, plastiku, performuje w relacji z fizycznością obiektów, których materiał uległ przemieszczeniu. Aktywizuje widza do fizycznej aktywności w przestrzeni. W swoich pracach koncentruje się na otaczającym nas świecie, a szczególnie na nas samych w codziennej performatyce. Swoje performensy realizuje w pełnej koncentracji rozwijając świadomości własnego ciała i jego fizycznego miejsca w świecie. Studiował w Massachusetts College of Art and Design oraz w Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Współpracuje z duńską artystką Marii Bang Espersen. Był stypendystą programów m.in. Gilman Scholarship for International Study i Jan Machnik & Susan Greco Scholarship. Jego prace i performensy były pokazywane w galeriach w USA, Norwegii, Danii, Rumunii czy Bułgarii. Wystawa w galerii SiC! BWA Wrocław jest jego pierwszą prezentacją w Polsce.

Max Syron, Eksploruję ślepą ulicę
Od 4 do 30 sierpnia 2016 roku
Galeria SiC! BWA Wroclaw

Dodaj komentarz