Co łączy Judytę Sobel i Edwarda Dwurnika?

Wakacje w mieście to idealny moment na spotkanie ze sztuką. Szczególnie, gdy dzieła zabierają widzów w podróż ku odległym miejscom – Ameryce, Izraelu, Francji. Dwie wystawy przygotowane przez DESA Unicum – pejzaże Judyty Sobel oraz przedstawienia miast Edwarda Dwurnika wpisują się w kalendarz letnich wypraw.

Edward Dwurnik „Wilanów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Dwurnik „Wilanów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Judyta Sobel była ulubioną uczennicą Władysława Strzemińskiego, a Strzemiński – jej długoletnim mentorem. Pionier konstruktywistycznej awangardy miał wielki wpływ na malarstwo artystki, w którym z łódzką tradycją krzyżuje się postimpresjonistyczna kolorystyka, polski koloryzm i kubistyczne patrzenie na przedmiot. Lwowska artystka żydowskiego pochodzenia po studiach wyjechała do Paryża i Izraela, by wreszcie w 1956 roku osiedlić się w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu jednym z jej ulubionych tematów malarskich stały się sceny z życia nadmorskich miast i wsi, martwe natury oraz pejzaże. Wystawa Judyty Sobel prezentuje szesnaście płócien, ukazujących pełen przekrój tematyki podejmowanej przez artystkę. Na ekspozycji znajdują się zarówno romantyczne ujęcia codziennych przedmiotów, jak i miejskie pejzaże oraz krajobrazy. Wszystkie z nich cechują żywe, emocjonalne barwy, które są charakterystyczną cechą dzieł artystki.

Druga wystawa, złożona z dzieł Edwarda Dwurnika, przeniesie widzów do Paryża. Na ekspozycję artysty składają się między innymi niezwykle rzadkie prace, pochodzące z lat 60. W wyniku podróży Dwurnika do stolicy Francji powstały graficzne rysunki, przedstawiające najsłynniejsze miejsca Paryża. Wzgórze Montmartre, Dworzec Saint Lazare i Park Luksemburski odwzorowane są oszczędną, charakterystyczną kreską artysty. Przestrzeń miejska jest lejtmotywem twórczości jednego z najbardziej znanych polskich malarzy. Na wystawie znajdą się również gwasze opowiadające o życiu codziennym polskich miast – Mińsk Mazowiecki i Słodki kotek przyciągają wzrok żywą kolorystyką. Dwurnik wystawia swoje prace na indywidualnych ekspozycjach od 1971 roku. Obecnie jego twórczość jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych, również wśród kolekcjonerów sztuki. Wystawa w DESA Unicum prezentuje kwintesencję dorobku artysty – przedstawienia miast występują obok surrealistycznych wariacji na temat życia codziennego.

Judyta Sobel „Łodzie w porcie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Judyta Sobel „Łodzie w porcie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo Judyty Sobel i Edwarda Dwurnika na dobre wpisało się do historii polskiej sztuki. Tworzone w różnych zakątkach świata obrazy wyróżniają się oryginalną formą i autorskim stylem uznanych artystów. Dzieła Sobel i Dwurnika przyciągają intensywną, żywą kolorystyką. Dzięki wyobraźni artystów zabierają widzów ku wakacyjnym podróżom do różnych zakątków świata. Prace mogą wzbogacić prywatne kolekcje.

Wystawa Judyty Sobel, Edwarda Dwurnika
Od 18 lipca do 5 sierpnia 2016 roku
DESA Unicum w Warszawie

Dodaj komentarz