HAMLET#CASTING: literacki eksperyment

Premierowe wydarzenie obejrzało ponad 600 widzów. HAMLET#CASTING – projekt zrealizowany dla literackiego Big Book Festiwalu – będzie można ponownie zobaczyć już w sierpniu. Performatywny spektakl na wątkach Hamleta Williama Szekspira znalazł się w programie 20. Festiwalu Szekspirowskiego – jednego z najważniejszych europejskich wydarzeń teatralnych, podczas którego co roku prezentowane są najciekawsze spektakle szekspirowskie z całego świata.

Julian Świeżewski na próbie spektaklu „Hamlet#Casting” podczas Big Book Festiwalu (fot. Marcin Łobaczewski, źródło: mat. pras. organizatora)

Julian Świeżewski na próbie spektaklu „Hamlet#Casting” podczas Big Book Festiwalu (fot. Marcin Łobaczewski, źródło: mat. pras. organizatora)

HAMLET#CASTING według scenariusza i w reżyserii Anny Król to jedno z siedmiu wydarzeń zrealizowanych na motywach najsłynniejszego dramatu Szekspira. Podczas festiwalu obejrzeć będzie można także m.in.: Hamleta z Quantum Theatre w reżyserii Arasha Dadgara, Hamleta w wykonaniu Forced Entertainment oraz Hamleta z Narodowego Starego Teatru w Krakowie w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

HAMLET#CASTING to połączenie sprzeczności. Opowieść o codzienności, która bywa banalna i pełna zgranych scenariuszy. Zobaczymy i usłyszymy muzyczne hity, które opowiadają o zawiedzionej miłości, fesjsbukowe konwersacje, które nie dają pocieszenia i marzenia rodem z telenoweli. Na ich tle Hamlet stawia sobie pytania, które brzmią jak powracający refren: czy jestem wystarczająco dobry, wartościowy, pożądany? Czy jestem sobą? Czy można żyć prawdziwie w świecie, w którym zawsze ktoś na nas patrzy?

Spektakl będący połączeniem performatywnego czytania, muzycznego koncertu i plenerowej próby teatralnej kręci się wokół powracającego jak echo, słynnego „Być albo nie być”. Ponad dwudziestu popularnych aktorów i aktorek mierzy się z monologiem wszechczasów. Usłyszymy go w interpretacji m.in. Adama Ferencego, Piotra Adamczyka, Rafała Mohra, Olgi Bołądź, Antoniego Pawlickiego, Weroniki Rosati i Eryka Lubosa. W roli głównej – Julian Świeżewski, 25-letni aktor związany z Teatrem Powszechnym, nagradzany i doceniany za role m.in. w spektaklach Ecce Homo!!! i Good Night Cowboy.

Zaprosiliśmy znakomitych aktorów do udziału w eksperymencie, który wymaga odwagi. Uczestniczą w castingu, mierzą się z rolą, której najpewniej nie będą mieli szansy zagrać. Zapisane przez Szekspira wątpliwości zabrzmią dramatycznie i dotkliwie w wykonaniu kobiet i mężczyzn, dwudziesto- i czterdziestolatków, matek i singli. Jak mówi Hamlet, gdy czuje się spełniony, przepełnia go smutek, jest zakochany albo żartuje Skupiliśmy się na indywidualnym dramacie, wkładaniu masek i próbie zrozumienia swego losu. Nasz Hamlet mówi tekstem duńskiego królewicza, cytuje sonety Szekspira, ale i utwory współczesnych polskich pisarzy i poetów, recenzje i analizy literackie. Jego tekst jest porwany i niepełny. Dzięki osobowości Juliana staje się żywy, przyciągający i do cna prawdziwy – mówi Anna Król, reżyserka spektaklu.

Oprócz dramatu Szekspira, w spektaklu cytowane są m.in. teksty Zośki Papużanki, Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, Jana Kotta, Szczepana Twardocha, Marcina Świetlickiego, a także fragmenty seriali i programów telewizyjnych. Muzykę na żywo wykonają młodzi polscy muzycy – Leski oraz Skubas, pojawią się też utwory Mary Komasy oraz Bryana Ferry. „Przenosimy Hamleta w XXI wiek. Pytania zadane przed czterystu laty wciąż nie znalazły odpowiedzi” – tłumaczy Anna Król.

HAMLET#CASTING jest częścią globalnego programu #ShakespeareLives, który został uruchomiony w związku z 400. rocznicą śmierci Williama Szekspira przypadającą w 2016 roku. Partnerami wydarzenia są British Council oraz UNIQA. Premiera HAMLET#CASTING miała miejsce podczas czwartej edycji Big Book Festiwalu, w czerwcu 2016. Spektakl wyprodukowała Fundacja „Kultura nie boli”.

HAMLET#CASTING w ramach 20. Festiwalu  Szekspirowskiego
Reż. Anna Król
6 sierpnia 2016 roku, godz. 21.30
Gdański Teatr Szekspirowski
Gdańsk

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR