• 2016-07-28

Jarmark Jagielloński dla najmłodszych

Gra w kapsle, gumę i bierki, gry taneczne czy wspólne słuchanie bajek i legend – to tylko niektóre z atrakcji dla najmłodszych przygotowanych przez organizatorów Jarmarku Jagiellońskiego. Święto rzemiosła, tradycji i kultury rozpocznie się 12 sierpnia i potrwa przez dwa dni.

Podwórko Jarmarkowe (fot. Marcin Butryn, źródło: mat. pras. organizatora)

Podwórko Jarmarkowe (fot. Marcin Butryn, źródło: mat. pras. organizatora)

Jarmarkowe Podwórko

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie  Błonia pod Zamkiem tradycyjnie już zamieniają się w Jarmarkowe Podwórko, plac gier i zabaw, przestrzeń dla dzieci, rodziców i dziadków. Znajdziemy tam Yurtę Nomadów Kultury, w której usłyszeć można historie, melodie i opowieści z różnych stron świata. Kto nie pamięta zasad gry w kapsle, gumę czy ilości podrzucanych haceli niech pojawi się tam koniecznie. Z drewnianych Klocków Mubabao zbudujemy niesamowite konstrukcje, a Magiczny Port zabierze nas w podróż do świata niebanalnych gier i zabaw. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w boulach, mega bierkach czy Jendze XXL. Na uczestników czekać będą gotowe kółka i krzyżyki, domino, drewniane klocki, tory i stoły do gier. Podwórko Jarmarkowe to miejsce, gdzie czas się zatrzymuje i nie jest ważne ile kto ma lat. Ważna jest chęć do wspólnej zabawy, bo na podwórku w grach uczestniczy zwykle dwie i więcej osób, ważna jest wyobraźnia, radość z zabawy i chęć spędzenia czasu przy poznawaniu tradycyjnych gier.

Od 12 do 14 sierpnia, godz. 11.00–19.00
Błonia pod Zamkiem

Gry taneczne

Na Podwórku Jarmarkowym nie zabraknie rodzinnych gier tanecznych prowadzonych przez Jacka i Alicję Hałas. W dwójkach, trójkach, czwórkach, gromadach. Bawiąc – uczą, ucząc – bawią. Dla młodych i starych, dzieci z rodzicami, chłopaków z dziewczynami. Poznamy różne formy tych zabaw – od chodzonych w różnych odmianach (ojra, kedoj, polka żydówka) przez trójkąty (baran, czapnik), przeciw tańce (przepiórka, bulgariaska), do zabaw grupowych (krzyżak, klepany, wirujący krąg). Muzyka na żywo, ręcznie wykonywana gwarantowana.

13 sierpnia, godz. 13.00 i 17.00
14 sierpnia, godz. 12.00
Jarmarkowe Podwórko, Błonia pod Zamkiem

Bajkowy Świat

Odpoczynek w jarmarcznym zgiełku zapewnią nam opowieści Michała Malinowskiego, który zaprezentuje program Bajkowy Świat. To spotkanie z bohaterami tradycyjnych opowieści i poznanie ich świata wartości. Michał Malinowski jest inżynierem wyobraźni i profesjonalnym opowiadaczem bajek. Oprócz tego jest pedagogiem, pisarzem, artystą, podróżnikiem. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA. Z jego inicjatywy w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą powstało Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którym kieruje z wielką pasją. Jest to pierwsze na świecie muzeum poświęcone tradycjom ustnego przekazywania historii i niematerialnemu dziedzictwu.

12 i 13 sierpnia, godz. 14.00, 16.00
14 sierpnia, godz. 13.00, 15.00
Jarmarkowe Podwórko, Błonia pod Zamkiem

Polskie baśnie

W sobotę w Yurcie Nomadów Kultury na Błoniach usłyszymy także Opowieści z walizki czyli O Bartku doktorze. To baśń z terenów Polski o barokowych korzeniach. Ukrywa się w niej przesłanie o ludzkim losie i niemożności wkroczenia poza przeznaczenie. W niedzielę poznamy natomiast historię O chłopie co poszedł do słonka pytać, gdzie jego kurka znosi jajka. To pełna uroku i prosta opowieść o wędrówce, podczas której główny bohater pomaga zwierzętom, roślinom i ludziom, dzięki czemu zyskuje więcej, niż się spodziewał. Bajce towarzyszy muzyka polska, rytmy mazurkowe i tradycyjne polskie tańco-zabawy.

13 i 14 sierpnia, godz. 11.00
Yurta na Błoniach pod Zamkiem

Warsztaty

To nie koniec atrakcji. W Yurcie odbędą się także warsztaty układania kwiatów z bibuły (12 sierpnia, godz.13.30–15.30) i warsztaty wycinanki kurpiowskiej prowadzone przez Wiesławę Bogdańską (13 sierpnia, godz. 13.30–15.30).

Na Starym Mieście przy stoiskach artystki Agnieszki Galicy Górkiewicz najmłodsi uczestnicy Jarmarku Jagiellońskiego mogą nauczyć się malowania na szkle (od 12 do 14 sierpnia, godz. 14.00–17.00). Tam też podczas spaceru po Jarmarku Rękodzielniczym będziemy mieli okazję zobaczyć jak robi się gliniane garnki, kwiaty z bibuły i pająki czy drewniane zabawki, którymi dawniej bawiły się dzieci – klepoki, karuzelki i gliniane gwizdki w kształcie ptaszków. Twórcy przy stoiskach pokazują jak wykonali swoje wyroby, garncarskie, plecionkarskie czy tkackie. Dzieci i rodzice będą mogli też spróbować własnych sił w pracy na warsztacie tkackim, kole garncarskim czy kołowrotku.

Jarmark Jagielloński 
Od 12 do 14 sierpnia 2016 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie
Lublin

Dodaj komentarz