Projekt Oddech

Do końca sierpnia można współtworzyć projekt Jarosława Perszko Oddech, który umożliwia aktywny udział ze strony wszystkich widzów.

Jarosław Perszko „Oddech” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Perszko „Oddech” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta przygotował rodzaj dużego szklanego naczynia, w którym zbierane są oddechy uczestników projektu. Wystarczy napełnić swoim oddechem specjalną foliową torebkę, podpisać i włożyć do szklanego pojemnika. Na torebce z własnym oddechem można umieścić także swoją krótką wypowiedź zawierającą refleksję, ekspresję lub marzenie. Tak właśnie spontanicznie postępowali uczestnicy ubiegłorocznej wersji tego projektu prezentowanej na wystawie Co jest społeczne? w CSW Zamku Ujazdowski w Warszawie. Zapisane na „oddechach” słowa i rysunki tworzyły rodzaj zbiorowego portretu ich autorów. Jednak i same oddechy zamknięte w folii ważne są też jako składniki specjalnego rodzaju rzeźby, stopniowo powstającej dzięki aktywności uczestników.

Jarosław Perszko niejednokrotnie już z powodzeniem czynił proces powstawania przestrzennego obiektu istotnym i inspirującym elementem swoich prac. I tym razem z ufnością umożliwia widzom, by stali się także uczestnikami artystycznego projektu. By zatrzymali uwagę na jednym własnym oddechu, najprostszej i najbardziej podstawowej relacji ze światem, w którym realnie istnieją.

Tekst: Grzegorz Borkowski

Jarosław Perszko – urodził się w 1962 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 1989 roku w Pracowni Rzeźby prof. Hanny Brzuszkiewicz. W latach 1989–1990 pełnił funkcję asystenta prof. Adolfa Ryszki w Zakładzie Rzeźby UMK w Toruniu. Od 1997 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Obecnie pracuje jako kierownik Katedry Architektury Wnętrz tejże uczelni. Zajmuje się rzeźbą, instalacją i performace. Wykonał liczne realizacje scenograficzne dla filmu, teatru dramatycznego i lalkowego oraz widowisk muzycznych. Jest również animatorem kultury oraz współorganizatorem i uczestnikiem warsztatów twórczychm m.in. z Laboratorium Edukacji Twórczej CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Jarosław Perszko, Oddech
Od 18 marca do 31 sierpnia 2016 roku
Organizator: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Dodaj komentarz