• 2016-07-27

Młoda Polska Filharmonia w trasie koncertowej

Już w sobotę 6 sierpnia w Poznaniu Młoda Polska Filharmonia – orkiestra młodzieżowa działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło – zagra koncert letniej trasy koncertowej. W ramach ostatnich ośmiu tras koncertowych odbyło się 36 koncertów, które łącznie obejrzało blisko 40 tysięcy osób. W dniach od 4 do 6 sierpnia muzycy odwiedzą również Warszawę i Kazimierz Dolny.

Młoda Polska Filharmonia (źródło: mat. pras. organizatora)

Młoda Polska Filharmonia (źródło: mat. pras. organizatora)

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilevitsch.

„Z ogromną radością ruszamy z Młodą Polską Filharmonią w kolejną, dziewiątą już trasę koncertową. Jak co roku przygotowaliśmy dla naszej publiczności wyjątkową ucztę muzyczną. Tym razem z naszym gościem specjalnym – zespołem Vołosi – zabierzemy Państwo w podróż do świata klasyki i jazzu, gdzie zaserwujemy podwójną porcję wirtuozerii, energii i pasji. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy kochają dobrą muzykę i nieoczywiste brzmienia. Czekamy na Państwa w Warszawie, Poznaniu i Kazimierzu Dolnym!”– powiedziała Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło.

Vołosi koncertują od lat na całym świecie, wszędzie spotykając się z ogromnym entuzjazmem. Pojawiają się na wielkich festiwalach, w najlepszych salach koncertowych w Polsce i na świecie. Zdobyli wiele prestiżowych nagród. Ich muzyka to połączenie współczesnego smyczkowego brzmienia z karpacką tradycją, a także rockowa energia, jazzowe szaleństwo, klasyczna jakość. Mary Ann Kennedy z BBC pisze o nich: „Vołosi są rewelacją – ich zniewalająca energia przekracza muzyczne i geograficzne granice, tworząc absolutnie nieodpartą mieszankę. Spróbujcie ich nie pokochać!”.

Wszystkie koncerty Młoda Polska Filharmonia zagra pod batutą Adama Klocka – dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Adam Klocek jest również pomysłodawcą i współtwórcą płyty Night in Calisia, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”.W 2014 Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem Gloria Artis.

9. trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii
4 sierpnia 2016 roku, godz. 19.00
Łazienki Królewskie w Warszawie

5 sierpnia 2016 roku, godz. 20.30
Rynek Główny w Kazimierzu Dolnym

6 sierpnia 2016 roku, godz. 19.00
Stary Browar w Poznaniu

Dodaj komentarz